Rasy psów

Jamnik, fot. sxc.hu

31.05.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Rasy psów

Kupując jamnika powinniśmy dobrze przemyśleć plusy i minusy rasy. Niewinny wygląd jamników niejednego wywiódł w pole. Ten mały piesek charakteryzuje się upartością, a mimo swojego niewielkiego wzrostu może narobić sporo zamieszania.

Pochodzenie

Jamniki pochodzą z Niemiec, były używane jako psy tropiące i norowce. Początkowo były hodowane do polowań na borsuki, jednak na początku XX wieku zaczęto je wykorzystywać do polowań na dzikie króliki. Z czasem wyhodowano mniejsze osobniki, które bez problemu mieściły się w króliczych norach.

Wygląd

Rasa tworzy osobną IV grupę FCI. W jej obrębie mieści się 9 odmian jamników. Wzorzec grupy jest praktycznie taki sam z niewielkimi różnicami. Według FCI u jamników wyróżnia się trzy rodzaje włosa (krótki, długi, szorstki) oraz trzy wielkości (standardową, miniaturową, króliczą). Wielkość jamników sprawia najwięcej kłopotu. Ramy są dość sztywne i mogą być różne w każdym kraju. W Polsce jamnik króliczy ma maksimum 30 cm w obwodzie klatki piersiowej i waży nie więcej niż 3,5 kg , miniaturowy od 31-35 cm w obwodzie i do 4,5 kg, natomiast 35 cm i więcej to jamnik standardowy z wagą od 6,5 do 9 kg.

W naszym kraju jamniki są bardzo popularne i kupowane przede wszystkim jako psy do towarzystwa.

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary można je trzymać w małych mieszkaniach, co z pewnością ma swoje odzwierciedlenie w popularności tej rasy. Plusem jest też niska cena – psa z rodowodem możemy kupić za około 1200 zł, a także łatwa pielęgnacja.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu