Rasy psów

29.07.2011
autor:  Adriana Orzeł
kategoria:  Rasy psów

Ze względu na swoje rozmiary najczęściej kupowane jako „maskotki”, pieski do zabawy i towarzystwa. Wzbudzają pozytywne odczucia, są żywe i energiczne a przy tym bystre i czujne.

Pochodzenie

Historia rasy jest nietypowa, ratlerek pochodzi z Niemiec, gdzie wykorzystywany był najprawdopodobniej do wyłapywania szczurów. Dzisiaj jest to pies do towarzystwa.

Wygląd

Pinczer miniaturowy jak sama nazwa wskazuje jest pieskiem o małych rozmiarach, drobnej budowie i cienkich kościach. Dzięki temu wygląda zgrabnie i elegancko.

Tułów pinczera jest długi, grzbiet lekko zaokrąglony, kłąb zaznaczony. Nogi szczupłe, ale umięśnione, symetryczne do tułowia, staw skokowy odróżniający się, łapy zwarte. Klatka piersiowa wystająca. Szyja długa, dość szeroka. Głowa mała, pysk pociągły, nos szeroki, nozdrza szeroko rozwarte. Duże, skośne, ciemne oczy, łuk brwiowy wypukły. Uszy stojące, dość duże, szpiczaste. Waga maksymalnie 6 kg, wzrost 30 cm. Sierść krótka, gładka, delikatna, bez podszerstka, gęsta i sztywna. Umaszczenie: czarny podpalany lub odcienie rudego.

Charakter i zachowanie

Ten pozornie mały zwierzak potrafi wprawić w ruch cały dom. Jest zdolny do rozrabiania, dlatego od wieku szczenięcego trzeba uczyć go posłuszeństwa i odpowiedniego zachowania. Problemem może stać się jego głośne szczekanie w ciągu nocy, kiedy ratlerek usłyszy nieznany sobie szum lub wyczuje nieoczekiwany ruch w mieszkaniu. Tę jego wadę można zamienić w zaletę, jeżeli oczekujemy od psa, że będzie pilnował domu. Pinczer jest bardzo czujny dlatego pod tym względem sprawdza się idealnie. Szczekając i skacząc wokół obcego może przestraszyć nieproszonego gościa.

Potrzebuje ruchu i zabawy. Nie wymaga dużo miejsca do biegania, wystarczy mu nawet przedpokój, byle mógł poskakać, pobiegać, pobuszować ze swoją zabawką.

Nie jest groźny w stosunku do dzieci. Lubi się z nimi bawić, trzeba jednak zwracać uwagę, aby towarzysze nie zrobili mu krzywdy.

Ratlerek bardzo przywiązuje się do swojego pana. Potrafi wyczuć nastrój właściciela.

Piesek wspaniale prezentuje się na spacerze, poprzez swój charakterystyczny sposób chodzenia (ugina wysoko podniesioną nogę).

Opieka

Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Szczotkowanie raz w tygodniu jest wystarczające. Aby sierść była lśniąca należy dbać o zdrowe żywienie psa. Kąpiel w razie potrzeby.

Przede wszystkim potrzebuje towarzystwa, kompana do zabawy, zainteresowania ze strony człowieka.

Mogą pojawiać się problemy z zębami, dlatego warto odwiedzać weterynarza. Ważne jest również przycinanie pazurów.

Ratlerek to przede wszystkim domowy piesek do towarzystwa. Przez swoje energiczne usposobienie i nieustającą chęć do zabawy najbardziej będzie odpowiadał ludziom równie żywiołowym jak on.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu