Rasy psów

08.08.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Rasy psów

Ten bojowy pies o bardzo starym rodowodzie uznany został przez autonomiczny rząd Wysp Kanaryjskich za jeden z dwóch symboli przyrody Gran Canaria. Tymczasem w Polsce perro de presa canario znalazł się w spisie ras psów uważanych za agresywne.

Pochodzenie i wygląd

Niektórzy historycy zwracają uwagę, że rasa psów kanaryjskich może wywodzić się już z czasów Celtów Iberyjskich, a jeszcze sprzed podbojów rzymskich. Jednakże bardziej prawdopodobna wydaje się teoria mówiąca, że rasa perro de presa canario powstała na przełomie XVI-XVII wieku – z tego bowiem okresu pochodzą najliczniejsze dokumenty w wspominające istnienie psa kanaryjskiego.

Z racji swojego strategicznego położenia na Oceanie Atlantyckim, Wyspy Kanaryjskie w czasach pierwszych odkryć geograficznych stały się punktem przystankowym dla statków zmierzających w stronę Nowego Kontynentu. Sytuacja ta sprzyjała sprowadzaniu na wyspy psów, które już wcześniej zdążyły zyskać popularność na Półwyspie Iberyjskim - często takie psy zamiast trafić na ziemie Nowego  Świata, pozostawały w portach znajdujących się po drodze. Najprawdopodobniej to właśnie w ten sposób, z połączenia ras hiszpańskich (psów molosowatych oraz dogowatych) z rodzimymi kanaryjskimi (majorero), powstał perro de presa canario.

Początkowo był on używany był do pilnowania bydła i owiec. Jednakże już w XVII wieku, kiedy na wyspach pojawili się Anglicy kultywujący tradycję walk psów, silny i temperamentny perro de presa canario zaczął staczać pojedynki z buldogami i pit bullami terierami sprowadzanymi z Wysp Brytyjskich. Zakazanie walk między zwierzętami przez rząd hiszpański sprawiło, że rasa psów kanaryjskich, zaniedbana i zapomniana, niemalże w całości wyginęła do roku 1960. Dopiero w latach 70. podjęto trud odzyskania ostatnich żyjących osobników tej rasy. Całość działań zakończyła się pomyślnie i w 1982 powstał Hiszpański Klub Psa Kanaryjskiego. Natomiast oficjalna autoryzację na uznanie perro de presa canario za osobną rasę hiszpańska organizacja kynologiczna wydała dopiero w 1989.

Pies kanaryjski, zwany również dogiem kanaryjskim, charakteryzuje się średnim wzrostem oraz proporcjonalną i silną budową ciała. Jego ciało jest dłuższe niż wysokości w kłębie ( u suk zdecydowanie dłuższe niż u psów).Głowa jest masywna, w kształcie sześcianu, z luźno zwisającą skórą, nos szeroki z wyraźną czarną pigmentacją, górne usta- zwisające; widziane z przodu tworzą odwróconą literę „V”. Szyja u psów tej rasy jest prosta, zwarta i muskularna; troszkę krótsza w stosunku do całkowitej długości głowy. Uszy są delikatnie owalne, pokryte krótką sierścią i bezwiednie opadające na dwie strony głowy. Perro de presa canario posiada proste, szerokie ciało, z wyraźnie głęboką klatką ale słabo zaznaczonymi bokami oraz prostymi i prostopadłymi kończynami. Sierść u tego psa jest krótka, przylegająca do ciała i dość szorstka; skóra- gruba, mocna, elastyczna. Ubarwienie natomiast dość zróżnicowane- od brązowych, ciepłych tonów po jasny odcień szarego i blond. Na klatce piersiowej, gardle oraz łapach mogą wystąpić łaty – nie są one jednak pożądane.

Charakter i usposobienie

Dogi kanaryjskie są psami inteligentnymi i zrównoważonymi. Odznaczają się spokojnym wyglądem, ale bardzo uważnym spojrzeniem. Doskonale nadają się zarówno do stróżowania jak i bronienia bydła. Ich temperament jest wysoce zrównoważony i szlachetny, a przywiązanie i oddanie właścicielowi – całkowite. Pies kanaryjski przejawia dużą nieufność i dystans w stosunku do obcych. Najczęściej przyjmuję pewną i badawczą postawę. Potrafi zachować samokontrolę i opanowanie, ale w sytuacjach zagrożenia reaguje niezwykle szybko i skutecznie.

Wymagania

Perro de presa canario nie mają większych wymagań, gdyż charakteryzuje je wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i środowiskowe. Psy te mają również tendencję do szybkiego przystosowywania się.

Odpowiedni właściciel

Dog kanaryjski, ze względu na swoje cechy bojowe, wymaga właściciela doświadczonego w hodowli tego rodzaju psów. Niezbędna jest osoba, która będzie potrafiła zapanować nad skłonnościami do agresywnych zachowań swojego pupila. Wychowywanie psa kanaryjskiego winno odznaczać się konsekwencją i unikaniem przemocy.

Psy tej rasy są wyrozumiałe i cierpliwe w stosunku do dzieci, dlatego też bez problemu mogą brać udział w życiu rodzinnym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu