Rasy psów

24.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Niewielki piesek, wyglądający jak miniaturka owczarka szkockiego, jest od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia niezmiennie popularny w naszym kraju. Jego wesołe i żywe usposobienie jest najlepszą reklamą rasy.

Historia rasy

Owczarek szetlandzki pochodzi, jak wskazuje nazwa, z Wysp Szetlandzkich – małego archipelagu należącego do Wielkiej Brytanii. Historia rasy nie jest dobrze znana, jednak wiadomo, że małe psy używane do pasienia owiec, występowały na Szetlandach od setek lat. Najprawdopodobniej były wypadkową powstałą z kojarzenia psów jakie trafiały na wyspy wraz z wielorybnikami, handlarzami i marynarzami. W XIX wieku miejscowe psy zaczęto krzyżować z owczarkami szkockimi. Doprowadziło to do wzmocnienia podobieństwa do owczarka szkockiego. W 1914 r. ustalony został pierwszy wzorzec rasy. Obecnie owczarek szetlandzki jest psem towarzyszącym, nie zatracił jednak swoich predyspozycji użytkowych. Rasa należy do grupy I FCI.

Wygląd

Sheltie, jak nazywane są również psy tej rasy, jest psem niewielkim. Sylwetka powinna być kwadratowa. Grzbiet prosty. Klatka piersiowa głęboka i smukła. Kończyny, mimo niewielkiego rozmiaru, muskularne. Szyja proporcjonalna i umięśniona. Głowa szlachetna, o długim pysku, wąska i długa. Uszy niewielkie, wąskie u nasady, osadzone blisko siebie, trójkątne i załamane w 1/3 długości. Ogon mocno owłosiony, długi. Sierść długa, z podszerstkiem. Wokół szyi obowiązkowo musi występować tzw. kryza. Podobnie obowiązkowe jest pióro, na doogonowej stronie kończyny przedniej. Umaszczenie płowe, tricolor (rudo-biało-czarne), bicolorn (rudo-białe, czarno-białe lub czarne podpalane) oraz blue merle (biało-stalowe z czarnymi plamkami). Pies wymaga umiarkowanie intensywnej pielęgnacji sierści.

Charakter

Owczarek szetlandzki jest psem dla idealnym dla osoby, która poszukuje prawdziwego psa pasterskiego a jednocześnie nie może sobie pozwolić na utrzymanie dużego psa. Pomimo niepozornych rozmiarów, rasa ta nie ustępuje, pod względem temperamentu i zdolności, innym owczarkom. Sheltie są energiczne, radosne, bystre i inteligentne. Posiadają przyjazne usposobienie i są wyjątkowo przymilne, wobec znanych sobie osób. Jak każdy inteligentny i aktywny pies wymagają dużo ruchu i zabawy. Znudzone potrafią demolować mieszkanie. Chętnie i łatwo się szkolą. Wymagają cierpliwego i konsekwentnego podejścia oraz dużej różnorodności ćwiczeń. Niepożądane zachowania spowodowane są zazwyczaj błędem opiekunów, którzy zapominają że miniaturowym rozmiarom towarzyszy spory temperament. Kupując owczarka szetlandzkiego należy zwrócić uwagę na jakość szczeniąt. Długotrwała hodowla pod kątem wystaw spowodowała, że rasa nie reprezentuje jednolitego poziomu pod względem predyspozycji psychicznych.

Choroby

Pod względem schorzeń dziedzicznych sheltie jest rasą o stosunkowo dużej liczbie schorzeń. Charakterystyczne dla rasy są wrzodziejące zapalenie skóry owczarków szkockich i szetlandzkich, nadwrażliwość na iwermektynę i milbemycynę, oraz woreczek śluzowaty. Zdarza się dystrofia rogówki, przetrwały przewód Botala, krwotoczne zapalenie żołądka a także wrodzona głuchota, choroba vonWillebranda i różne postacie tocznia.

Koszt szczeniaka jest zróżnicowany, przeważnie zawiera się w granicach od 1300 do 2000 złotych. Poziom psów jest bardzo zróżnicowany. Warto jest zapłacić więcej za szczenię po wybitnych rodzicach, szczególnie pracujących bądź użytkowanych sportowo.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu