Rasy psów

07.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Wywodzące się z Rosji duże, kudłate psy, są w Polsce często wykorzystywane do pilnowania posesji. Ostry i nieustępliwy charakter w połączeniu z wielkością i wysokim stopniem agresji czyni z kaukaza psa trudnego w utrzymaniu i wymagającego dużej odpowiedzialności.

Ojczyzną owczarka kaukaskiego jest rejon Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. Tradycyjnym zadaniem stawianym kaukazowi było pilnowanie i obrona stad przed drapieżnikami. Nierzadko pracowały samodzielnie pod nieobecność (nawet kilkumiesięczną) właścicieli. Do Europy trafiły w pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wzorzec owczarka kaukaskiego ustanowiono w roku 1985. Obecnie owczarki kaukaskie są psami stróżującymi. Rasa należy do II grupy FCI.

Kaukazy to psy duże o  prostokątnej sylwetce i mocnym kośćcu. Grzbiet jest szeroki i prosty. Klatka piersiowa głęboka. Kończyny proste, długie i muskularne. Ogon sierpowaty, dosyć długi. Szyja krótka, silna. Głowa duża, szeroka, z wyraźnie zaznaczonym czołem. Uszy wiszące, wysoko osadzone, niezbyt duże. Sierść z obfitym podszerstkiem. Występują trzy odmiany różniące się długością włosa. Umaszczenie dowolne (również łaciate) za wyjątkiem jednolicie czarnego lub brązowego.

Owczarek kaukaski uchodzi za psa agresywnego i niebezpiecznego. Jest w tym dużo prawdy. Pierwotne wykorzystanie rasy i sposób w jaki pracowała faworyzowały psy agresywne, o silnym instynkcie terytorialnym. Praca hodowlana nad tą rasą trwa zaledwie dwadzieścia pięć lat, w związku z czym kaukazy zachowały większość swoich pierwotnych cech. To czyni z nich psy potencjalnie niebezpieczne o czym nie wolno zapominać rozważając zakup szczeniaka tej rasy. Owczarka kaukaskiego cechuje upór, nieustępliwość, silna agresja terytorialna i minimalna potrzeba kontaktu z człowiekiem. Konieczna jest staranna socjalizacja szczenięcia i konsekwentne, stanowcze szkolenie. Kaukaz wymaga właściciela o silnej dominującej osobowości. Najlepszym wykorzystaniem psa tej rasy, jest pilnowanie posesji. Powinna być ona starannie ogrodzona i zabezpieczona przed niekontrolowanym dostępem osób postronnych, gdyż psy najczęściej są agresywne w stosunku do każdego intruza. Wybierając szczenię musimy pamiętać, że pogłowie rasy jest bardzo zróżnicowane pod względem psychiki. Trafić możemy na psy o zadziwiająco łagodnym usposobieniu jaki i na bardzo pobudliwe i agresywne. Owczarek kaukaski znajduje się na liście ras agresywnych.

Jako rasa młoda owczarek kaukaski nie zdążył jeszcze „zepsuć” się pod względem zdrowotnym. Jedynym ponadprzeciętnie notowanym schorzeniem jest dysplazja stawów biodrowych. Rozmiar i budowa klatki piersiowej predysponuje go teoretycznie do powstawania rozszerzenia i skrętu żołądka, w praktyce jednak jest on notowany u tej rasy stosunkowo rzadko.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu