Rasy psów

09.11.2010
autor:  Magdalena Jagiełło
kategoria:  Rasy psów

W Polsce moskiewski pies stróżujący widnieje w wykazie ras psów uznawanych za groźne i wymaga przez to stosownego zaświadczenia. Jednak zapewniając mu odpowiednie szkolenie, szybko okazuje się, że pod tą grubą sierścią kryje się całkiem łagodny, budzący zaufanie i bezgranicznie oddany swojej rodzinie pies.

Pochodzenie i wygląd

Rasa ta wywodzi się z Rosji. Została stworzona na potrzeby tamtejszej policji i wojska, zatem wymagano od niej wytrzymałości, odporności, inteligencji, łatwości uczenia się oraz posłuszeństwa. Moskiewski pies stróżujący jest wynikiem skrzyżowania dwóch innych ras – owczarka kaukaskiego, któremu zawdzięcza przystosowanie się do mroźnego klimatu oraz bernardyna, po którym odziedziczył podatność na tresurę. Rasa ta nie jest uznawana przez FCI, a w Polsce znalazła się w wykazie ras psów uznawanych za groźne i wymaga przez to stosownego zaświadczenia. W Polsce cieszy się dużą popularnością.

Moskiewski pies stróżujący jest silnie zbudowanym, wysokim psem. Odznacza się masywną głową ze średniej wielkości, opadającymi uszami. Szyja jest krótka, ale mocna. Ogon długi, znacznie owłosiony. Kończyny – muskularne. Tułów pokrywa długa, gęsta i gruba sierść, natomiast na głowie i dolnych partiach kończyn włos jest krótszy i silnie przylegający. Umaszczenie moskiewskiego psa stróżującego przypomina bardziej kolory bernardyna niż owczarka kaukaskiego. Jeśli chodzi o tułów to przeważa barwa biała i różne odcienie brązu, na głowie i uszach natomiast widoczna jest czerń.

Charakter i usposobienie

Moskiewski pies stróżujący jest nieco mniej agresywny od owczarka kaukaskiego, ale zdecydowanie nie dorównuje swą łagodnością bernardynowi. Jest on psem, który musi zostać ukształtowany pod względem charakteru. Zapewnienie mu odpowiedniego szkolenia sprawi, że nabierze on cech łagodności i posłuszeństwa, zwłaszcza wobec członków rodziny. Mimo to, w stosunku do obcych ludzi a także psów, może okazać się nieufny i zachować się agresywnie. Nigdy jednak nie przejawia negatywnych zachowań w kontakcie z ludźmi i psami, z którymi często się spotyka. Jest typowym psem stróżującym, czujnym i zrównoważonym. Ponadto jest niezwykle inteligentny i pewny siebie. Dobrze ułożony, okazuje się być łagodny i przyjazny wobec dzieci, które zna od małego. Jednak ze względu na jego gabaryty nie zaleca się pozostawianie go samego z dziećmi.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu