Rasy psów

27.07.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Słysząc nazwę mops, wielu ludziom od razu nasuwa się na myśl słowo „znudzony”. Jednak poznając bliżej tego psa, oczywiste jest, że określenie to nie może dotyczyć jego charakteru i usposobienia, gdyż mops jest niezwykle towarzyskim i przyjaznym stworzeniem, które tak jak wiele innych psów potrzebuje zabawy i zainteresowania. Tak więc, czy mops będzie „znudzony” zależy wyłącznie od jego właściciela.

Pochodzenie i wygląd

Istnieje wiele hipotez dotyczących pochodzenia tej rasy. Jedna z nich zakłada, iż mopsy wywodzą się z Chin, a ich historia sięga już starożytności. W XVI wieku, dzięki pomocy holenderskich kupców i portugalskich marynarzy rasa trafiła do Europy, gdzie od samego początku cieszyła się dużą popularnością i aprobatą. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkały się w Anglii wśród tamtejszej arystokracji.

Mops to nieduży pies o mocnej, zwartej budowie. Jego głowa cechuje się budową typu brachycefalicznego, to znaczy, że głowa jest szeroka, przy czym kufa jest krótka. Sama głowa jest stosunkowo duża, a płaska, kwadratowa kufa charakteryzuje się licznymi bruzdami. Pies ten posiada duże, ciemne oczy. Uszy natomiast cienkie i zwisające. Zwartą budowę ciała zawdzięcza skróceniu tułowia z zachowaniem dość szerokiej klatki piersiowej. Kończyny wydają się być mocne. Cechą charakterystyczna dla tej rasy jest wysoko osadzony i zawsze podwójnie zakręcony ogon.

Mopsy posiadają okrywę tylko krótkowłosą. Sierść jest krótka i delikatna w dotyku. Według wzorca podstawowe umaszczenie to pisakowe z czarną maską, jednakże dopuszcza się również inne takie jak srebrne, brzoskwiniowe z czarną maską i uszami lub całe czarne.

Charakter i usposobienie

Mops to bardzo towarzyski i spokojny pies. Nie przejawia agresji, jest opanowany i posłuszny. Cechuje go wierność i oddanie właścicielowi. W relacjach z innymi zwierzętami cechuje się dobrym współżyciem. Nie znosi samotności, dlatego wymaga dość dużego zainteresowania ze strony swojej rodziny. Pies ten jest ponadto bardzo inteligentny, zatem szybko się uczy. Warto jednak wiedzieć, że wychowanie tego psa wymaga od właściciela cierpliwości i zrozumienia, gdyż jest on nieco wrażliwy. Mopsy, ze względu na swój łagodny charakter i usposobienie nie są ani dobrymi stróżami ani obrońcami. Mimo to, są dość czujne i pewne siebie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu