Rasy psów

Labrador retriver, fot. sxc.hu

01.09.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Rasy psów

Jeśli posiadamy rodzinę i myślimy o kupnie psa, ale nigdy wcześniej go nie posiadaliśmy, lubimy aktywnie spędzać czas, podobają nam się masywne psy, a przy tym cenimy ich inteligencję – labrador to rasa dla nas.

Pochodzenie

Labrador retriver to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Za miejsce powstania rasy uważa się Wielką Brytanię, chociaż jej korzenie sięgają do Nowej Funlandii w Kanadzie, skąd handlarze przewieźli małego psa wodnego, którego w Anglii ulepszono i zaczęto hodować jako psa myśliwskiego i do dziś jest wykorzystywany w tej dyscyplinie jako aporter.

Wygląd

Wzorzec FCI zakłada, że labrador ma być psem o mocnej budowie, zwartym o szerokich i mocnych lędźwiach, zadzie i tylnych kończynach, z głęboką klatką piersiową. Labrador musi być psem o jednolitym umaszczeniu: czarnym, czekoladowym bądź żółtym (od jasno kremowego do czerwonego).

Umiejętności

Przynależność do grupy psów myśliwskich czyni z niego psa o doskonałym węchu, zamiłowaniu do wody oraz aportowania. Te naturalne zdolności labradora wykorzystuje się w policji, straży granicznej i wojsku, gdzie labradory używane są do wykrywania niebezpiecznych materiałów. Ich zamiłowanie do wody przydaje się w ratownictwie.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu