Rasy psów

05.09.2011
autor:  Edyta Żyrek
kategoria:  Rasy psów

Uwielbia towarzystwo ludzi, spacery i zabawę z dziećmi. Dlatego hawańczyk łatwo staje się ulubieńcem tych, którzy chcą, by ich pies był nie tylko oddanym im bez reszty kompanem, ale także czujną ozdobą ich domu. I choć zarówno profesjonalni, jak też amatorscy hodowcy wystawiają mu najwyższe oceny, wciąż jeszcze pozostaje w Polsce rasą nie do końca odkrytą.

Liczba pozytywnych epitetów, jakimi właściciele hawańczyków określają swoje pieski, wydaje się wręcz niezliczona. Elegancki, entuzjastyczny, inteligentny czy radosny to tylko niektóre z nich, dominujące jednak w zdecydowanej większości wypowiedzi amatorów tej rasy. Niewątpliwie w klasie małych piesków do towarzystwa alternatyw hodowlanych nie brakuje. Dlaczego zatem, zdaniem hodowców, warto zaprosić pod swój dach właśnie hawańczyka?

Urzeka swym wyglądem

Hawańczyki to małe pieski, należące do grupy psów ozdobnych do towarzystwa. Ich waga waha się w zależności od płci między 5 a 8 kg przy wysokości ok. 23-35 cm. Zwierzęta tej rasy różnią się od siebie pod względem umaszczenia. Przyszły właściciel może zatem wybierać z szerokiej gamy kolorów, decydując się na zakup zarówno pieska popielatego, jak i rudego, białego, brązowego czy nawet w kolorze hawana (brązowo-rudy). Hawańczyki mają długie, miękkie futro (długość włosa może dochodzić nawet do 18 cm), którego główną zaletą jest bardzo ograniczony stopień wypadania. Psa cechuje także wyjątkowo łagodne spojrzenie oraz ciemnobrązowe bądź czarne oczy w kształcie migdała. Prawdziwą ozdobą hawańczyka pozostaje również jego ogon, noszony stale w górze bądź uroczo zawinięty na grzbiecie.

Nie sprawia problemów w hodowli

Mimo to, jest jednak pieskiem wymagającym należytej opieki ze strony właścicieli. W niektórych przypadkach, by zachować piękny wygląd, wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i przycinania sierści. Ponadto jest zwierzęciem, które bardzo silnie przywiązuje się do swych właścicieli. Dlatego z pewnością osoby przebywające długo poza domem nie powinny raczej decydować się na wybór tej właśnie rasy. Hawańczyk niemal permanentnie potrzebuje bowiem kontaktu z człowiekiem. Uwielbia także spędzanie czasu z dziećmi. Jest psem nad wyraz żywym, swawolnym, wesołym, skorym do figli, ale także czujnym. Rasa ta nie jest szczególnie hałaśliwa, szybko się uczy. Przynosząc do domu hawańczyka, trzeba jednak pamiętać, że jest to pies bardzo wrażliwy, szczególnie jeśli chodzi o krzyki i podnoszenie głosu. Z kolei jego relacje z innymi zwierzętami układają się zazwyczaj poprawnie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu