Rasy psów

06.07.2011
autor:  Adriana Orzeł
kategoria:  Rasy psów

Gończy polski jest szczególnie uwielbiany przez myśliwych, ale powodzeniem cieszy się również wśród miłośników długich spacerów, zabaw z psem oraz u fanów wystaw i konkursów.

Pochodzenie

Korzeni tej rasy nie należy szukać gdzie indziej jak tylko w Polsce. Dawniej występował jedynie na południu, w Bieszczadach, Beskidach, Pieninach, na Podhalu, obecnie rasa spotykana jest już coraz liczniej w całym kraju.

Wygląd

Gończy polski jest bardzo podobny do Ogara, jednak charakterystyczne dla niego są cienkie kości, dzięki którym porusza się zwinniej i szybciej.

Rasowy Gończy wzrostem nie przekracza 60 cm. Ma prostokątną sylwetkę, głowę symetryczną do całości ciała, długi i prosty tułów, klatka piersiowa opadająca do łokcia, żebra wysunięte daleko w stronę zadu. Głowa uniesiona, pysk wydłużony, nos czarny, nozdrza szeroko rozwarte. Mięsiste wargi psa pokrywają całe mocne i równe uzębienie. Oczy średniej wielkości, oczodoły nieznacznie wklęsłe. Uszy cienkie, lekkie, w trójkątnym kształcie, półdługie, opadające wzdłuż głowy, lekko w stronę pyska. Szyja stosunkowo gruba, średnio długa. Nogi cienkie i długie, łapy zwarte, owalne. Uda szerokie i muskularne. Ogon średniej grubości, szablasty.

Gończy polski występuje w trzech odmianach: czarnej, czekoladowej i rudej. Jego krótka sierść jest lekka i delikatna na głowie i nogach, twarda i szorstka na tułowiu. Wszystkie odmiany mają podpalane plamy w okolicy oczu, pyska, piersi, gardła oraz na udach. Często pojawiają się również drobne białe plamki.

Charakter, zachowanie

Pies jest podatny tresurze, daje się „wychować”, jest posłuszny właścicielowi. Swoją energię i zwinność wykorzystuje nie tylko w polowaniach, uwielbia się bawić, potrzebuje sporo kontaktu z człowiekiem. Chociaż wydaje się być bardzo przyjacielski, nie ufa obcym. Wyczuwając zagrożenie ze strony ludzi, których nie zna może stać się niebezpieczny. Podobnie jest z innymi psami. Już od wieku szczenięcego musi być przyzwyczajany do przebywania w towarzystwie zwierząt. Drugą stroną jego charakteru jest siła, odwaga, zrównoważenie, czujność, dlatego jest tak ceniony w środowisku myśliwych. Nie sprawia żadnych kłopotów pod warunkiem, że otrzymuje odpowiednią ilość zainteresowania i troski ze strony swojego pana.

Opieka

Gończy polski nie jest zagrożony żadną chorobą genetyczną. Jest bardzo wytrzymały, odporny na mróz i inne ciężkie warunki klimatyczne. Stan jego zdrowia głównie zależy od odżywiania i pielęgnacji psa.

Dla tej rasy nie jest konieczna szczególna opieka medyczna, jedynie uszy oraz uzębienie wymagają częstych kontroli. Należy zwracać uwagę na stan pazurów oraz oczu. Psa powinno się kąpać w miarę rzadko, tylko jeśli jest to naprawdę konieczne.

Pies oprócz swojego myśliwskiego usposobienia jest idealnym towarzyszem do wypoczynku na łonie natury, spacerów, wycieczek, świetnie spisuje się też jako stróż domu. Jest zwierzęciem lubianym przez dorosłych a także dzieci. Potrafi dostosować się do stawianych mu wymagań i nie powoduje żadnych kłopotów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu