Rasy psów

Golden retriver, fot. sxc.hu

29.03.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Rasy psów

Pies idealny, miły, ułożony, towarzyski – tak najczęściej mówi się o goldenach. W żadnym wypadku nie oznacza to, że jest to rasa nudna. Psy te cechuje także spontaniczność i to właśnie ta cecha sprawia, że goldeny są jednymi z najsympatyczniejszych ras na świecie.

Pochodzenie

Golden retrivery pochodzą z Wielkiej Brytanii. Według źródeł rasa powstała pod koniec XIX w. a jej pierwotnym przeznaczeniem było aportowanie zwierzyny. Dzisiaj goldeny również spełniają się w roli psów myśliwskich, ale głównie są psami do towarzystwa i pomocy ludziom. Nie stało się tak bez przyczyny.

Charakter i usposobienie

Goldeny to psy o sympatycznych charakterach, a przy tym zupełnie pozbawione agresji, dlatego doskonale sprawdzają się w roli psów rodzinnych. Każdy przedstawiciel tej rasy charakteryzuje się lekką nadpobudliwością i niepohamowaną radością, którą potrafi dosadnie okazywać skacząc, wylizując każdego, kto uczyni w stosunku do niego jakiś gest przyjaźni a przy okazji strącając ogonem wszystko co znajdzie się w jego zasięgu. W stosunku do dzieci potrafią jednak być bardzo delikatne i cierpliwe. Wrodzona łagodność i wrażliwość czyni z nich niezastąpionych przewodników dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. Doskonale sprawdzają się również jako terapeuci w dogoterapii. Goldeny łatwo się szkolą, a przy tym czerpią z treningów wielką radość, gdyż sprawia im satysfakcję zadowalanie swojego właściciela, w stosunku do, którego są zawsze oddani. Nie są jednak psami jednego pana – miłością i przywiązaniem obdarzają każdego członka rodziny.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu