Rasy psów

18.05.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Rasy psów

Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie czy psy mogą mieć ADHD, widząc foksteriera odpowiedź będzie jednoznaczna – oczywiście! Te pełne uroku psy praktycznie cały czas są w ruchu, doprowadzając przez to swoich właścicieli do szewskiej pasji. Mimo to jest to jedna z najpopularniejszych ras trzymanych w mieszkaniach. Co takiego ma w sobie foksterier, że mimo swojego trudnego charakteru ma tylu miłośników?

Pochodzenie i wygląd

Foksteriery występują w dwóch odmianach – krótkowłosej oraz szorstkowłosej. Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii. Starszą odmianą są foksteriery krótkowłose, których powstanie datuje się na XVIII w. Pierwotnym ich przeznaczeniem była pogoń za lisem i zabijanie szkodników. Foksteriery szorstkowłose powstały w XIX w i służyły do wyganiania lisa z nory, zabijania drobnych ssaków i polowań na króliki.

Mimo różnic w typie sierści dozwolone jest takie samo umaszczenie w przypadku obu odmian. Zawsze powinna dominować biel w łaty czarne, czarne podpalane lub rudawe. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – nie więcej niż 39 cm wysokości w kłębie i około 8 kg wagi są to psy o mocnym kośćcu, ale nie mogą być ociężałe.

Charakter i usposobienie

Foksteriery są typowymi przedstawicielami swojej grupy: czujne, temperamentne, reagujące na każdą zaczepkę, a przy tym towarzyskie i przyjacielskie. Bardzo silnie są w nich zakorzenione pierwotne instynkty i mimo iż stał się on obecnie psem do towarzystwa lepiej spełnia się przy boku myśliwych. Spisuje się jako szperacz, pies gończy oraz aporter. Spełni się także przy pracy w wodzie, a wszystko to sprawia mu wielką radość. Foksteriery są bardzo pojętnymi psami, ale żeby ich czegoś nauczyć należy wykazać się anielską cierpliwością. Ich żywe usposobienie graniczy z nadpobudliwością. Ta rasa praktycznie ciągle jest w ruchu, dlatego kupując foksteriera jako psa do towarzystwa należy liczyć się z konsekwencjami jakie niesie za sobą np. długie przebywanie psa w domu. Foksteriery ciągle muszą coś robić. Tropienie, szperanie, aportowanie, a często zgryzanie różnych rzeczy to ich ulubione zajęcia. Pies pozostawiony sam w mieszkaniu bez uprzedniego wybiegania się na spacerze może poczynić niemałe szkody. Jeśli mamy w domu inne małe zwierzęta takie jak np. świnki morskie foksterier może uczynić sobie z nich przedmiot polowania.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu