Rasy psów

06.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Ten sympatyczny molos zdobył w naszym kraju popularność dzięki udziale w reklamach i serialu „Rodzina zastępcza”. Serialowy Śliniak wiernie oddał charakter tych psów – spokojnych i flegmatycznych olbrzymów o pogodnym usposobieniu.

Dog de Bordeaux, jak wskazuje nazwa, wywodzi się z Francji. Jest bezpośrednim potomkiem doga tybetańskiego, sprowadzonego do Europy z Azji około VII-VI wieku p.n.e. Rasa ta ma bardzo burzliwą historię. W czasach antycznych dogi były wykorzystywane jako psy wojenne i walczące na arenach. W późniejszym okresie towarzyszyły myśliwym w polowaniach na grubą zwierzynę. W XVII wieku zaczęto wykorzystywać je do przeganiania bydła i strzeżenia stad. Pod koniec XVIII wieku rasa nieomal zniknęła, tępiona w czasie rewolucji francuskiej jako symbol arystokratycznego zbytku. Przetrwała na południu Francji dzięki zastosowaniu do walk z różnego rodzaju zwierzętami. Popularność rasy zaczęła powracać w drugiej połowie XIX wieku kiedy to ustalono jej wzorzec. Obecnie dog de Bordeaux jest psem towarzyszącym i stróżującym. Rasa należy do II grupy FCI.

Dog de Bordeaux należy do psów o charakterystycznym wyglądzie. Ma masywną, krępą sylwetkę i charakterystyczne „zmarszczki” na głowie. Grzbiet jest szeroki i prosty. Klatka piersiowa głęboka i szeroka z masywnym przedpiersiem. Nogi stosunkowo długie i muskularne, dobrze kątowane. Ogon długi, giętki i bardzo szeroki u nasady. Szyja masywna i muskularna, bardzo szeroka u nasady, , z wyraźnym podgardlem. Głowa mocna i szeroka, dosyć krótka. Uszy nieduże, wysoko osadzone, wiszące. Sierść krótka, przylegająca i miękka. Umaszczenie płowe. Dopuszczalne są wszystkie jednolite odcienie.  Pies jest niekłopotliwy w pielęgnacji.

Usposobienie doga de Bordeaux jest spokojne i stonowane. Jest odważny i nieufny. Wobec właścicieli zachowuje się bardzo wylewnie i mocno się do nich przywiązuje. Bywa uparty i krnąbrny, szczególnie jeżeli od małego zaniedbywano jego wychowanie. Wymaga cierpliwego i pozbawionego brutalności podejścia. Szkoli się umiarkowanie łatwo i często wymaga więcej czasu na przyswojenie komend. Wykazuje naturalną predyspozycję do stróżowania. Nadaje się dla rodziny z dziećmi, wobec których jest wyrozumiały i serdeczny.

Z chorób dziedzicznych rasę tę dotyka dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Budowa anatomiczna predysponuje doga de Bordeaux do rozszerzenia i skrętu żołądka. Występuje także dziedziczna hiperkeratoza opuszek palcowych. Ponadprzeciętne rozmiary przyczyniają się do wyższych niż normalnie, kosztów opieki weterynaryjnej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu