Rasy psów

05.11.2010
autor:  Magdalena Jagiełło
kategoria:  Rasy psów

Zaliczany jest do tzw. psów agresywnych i tym samym wymagający specjalnego zezwolenia. Dog argentyński, odpowiednio wytresowany, może stać się doskonałym i pomocnym przyjacielem. W Polsce rasa ta, jeszcze do niedawna całkowicie niespotykana, zyskała na popularności dzięki argentyńskiemu filmowi Bombón el Perro.

Pochodzenie i wygląd

Historia przodków doga argentyńskiego, jednej z nielicznych ras południowoamerykańskich, sięga czasów wielkich odkryć geograficznych i hiszpańskich podbojów Nowego Świata. Sprowadzane w tym okresie do Ameryki Południowej iberyjskie psy dogowate (mastify) pełniły przede wszystkim funkcje bojowe i obronne, pilnując dóbr kolonii, chroniąc bydło przed niebezpiecznymi zwierzętami czy pomagając w polowaniach.

Pięć wieków później argentyński wielbiciel psów a zarazem myśliwy dr Antonio Martinez rozpoczął krzyżowanie bojowego psa z Cordoby, który sam w sobie był mieszanką między innymi mastifa, boksera bulteriera i buldoga angielskiego z pointerem, dogiem de bordeaux czy owczarkiem pirenejskim. Tak powstał dog argentyński, uznany za nową rasę w 1973 roku.

Wygląd i budowa

Ten wysoki pies o harmonijnej sylwetce charakteryzuje się mocną i silnie umięśnioną budową ciała. Mocna jest zarówno jego głowa i kark, jak i kończyny. Doga argentyńskiego wyróżniają zawsze czarne oczy i nos, trójkątne uszy (w stanie wzmożonej uwagi – na wpół uniesione, w stanie spoczynku przylegające do głowy), średniej długości ogon znajdujący się poniżej linii grzbietu. Umaszczenie jest najczęściej białe lub białe z czarną plamką wokół jednego oka. Włos krótki i gładki w dotyku.

Charakter i usposobienie

Charakter doga argentyńskiego jest dość skomplikowany, a to za sprawą jego złożonego pochodzenia. Wykazuje on bowiem cechy psa stróżującego, myśliwskiego, ale także obronnego i bojowego. Krzyżówka z bokserem zdecydowanie łagodzi jego usposobienie. Mimo, że rasa ta widnieje w spisie tzw. psów agresywnych, dog argentyński jest zwierzęciem opanowanym, nieskorym do zaczepki, niewiele szczekającym i kochającym dzieci.

Odpowiednio wytresowany jest niezwykle posłuszny. Będzie znakomitym obrońcą swojego pana i groźnym przeciwnikiem dla każdego intruza. Jedyne czego nie toleruje, to obecność osobników tej samej płci na jego terytorium, dlatego zdarza mu się przejawiać agresję w stosunku do innych psów.

Dog argentyński jest psem o niezwykle wszechstronnych umiejętnościach i cechach. Stąd też ma on idealne predyspozycje do wielu rodzajów pracy, takich jak: pies policyjny, pies myśliwski oraz przewodnik dla niewidomych.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu