Rasy psów

fot. sxc.hu

31.05.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Rasy psów

Ciekawski, pełen wigoru, nieprzeciętnie inteligentny i pomimo swojego myśliwskiego pochodzenia łagodny, kochający i mocno przywiązany do swojej rodziny – taki właśnie jest cocker spaniel angielski.

Pochodzenie

Angielskie cocker spaniele pochodzą od psów z Walii i południowo-zachodniej Anglii. Pierwotnie były używane do wyganiania i aportowania ptaków z gęstego poszycia leśnego. Spaniele należą do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Mają mocną, zwartą budowę i harmonijną sylwetkę. Ich charakterystyczną cechą są długie, zwisające uszy.

Charakter i usposobienie

Jak każdy pies myśliwski także i spaniel posiada żywy temperament, jest wesoły i chętny do zabawy. Mimo to jest bardziej opanowany i spokojniejszy niż jego kuzyni. Angielskie cocker spaniele są bardzo przyjazne i łagodne w stosunku do dzieci – cierpliwie znoszą wszelkie oznaki miłości i wylewne okazywanie uczuć, bezgranicznie oddane swojemu właścicielowi. To rasa wrażliwa i źle znosząca niewłaściwe traktowanie i długie rozłąki z właścicielem.

Spaniel wymaga sporej dawki ruchu, dlatego konieczny jest co najmniej jeden długi spacer dziennie. Doskonałym sposobem na rozładowanie jego energii jest aportowanie, ćwiczenie agility a także trening posłuszeństwa. Cocker spaniele to psy bardzo inteligentne, które szybko i chętnie się uczą. Są łatwe w prowadzeniu, chociaż ze względu na ich popularność wiele psów pochodzi z pseudohodowli i ze spanielem pochodzącym z takiego źródła zazwyczaj są problemy. W pseudohodowlach wszystko nastawione jest tylko na zysk i zaniedbywana jest socjalizacja szczeniąt, co u tej bardzo wrażliwej rasy prowadzi do problemów behawioralnych, głównie związanych z brakiem psychicznej równowagi, prowadzącej często do agresji. Kupując spaniela powinniśmy poszukać dobrej i sprawdzonej hodowli, co będzie gwarancją tego, że kupione przez nas zwierzę będzie dobrym towarzyszem naszej rodziny.

Taki pies nadaje się dla osoby, która nie miała wcześniej doświadczenia w wychowaniu psa, ponieważ nie ma on skłonności do dominacji i jest karny. Najważniejsze jest dla niego towarzystwo ludzi.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu