Rasy psów

Chihuahua, fot. sxc.hu

26.10.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Rasy psów

Mały pies o dużym temperamencie – tak w jednym zdaniu można scharakteryzować chihuahua. Te najmniejsze psy na świecie charakteryzuje duża odwaga, pogodne usposobienie i przywiązanie do opiekuna. Chihuahua z pewnością potrafi zadziwiać. Jego wygląd w ogóle nie współgra z charakterem.

Pochodzenie i wygląd

Chihuahua – ta pochodząca z Meksyku rasa jest uznawana za najmniejszą na świecie. Według wzorca FCI masa ciała psa nie powinna przekraczać 3 kg, a wysokość w kłębie waha się od 15 do 23 cm.

Rozróżniamy dwie odmiany tej rasy: długowłosą, z szatą prostą lub lekko falowaną, o niezbyt gęstym podszerstku, delikatną w dotyku – oraz krótkowłosą, której szata powinna przylegać do ciała – krótka na głowie i uszach, nieco dłuższa na ogonie i szyi. Wszystkie kolory sierści oraz ich kombinacje są dopuszczalne. W hodowli dozwolone jest krycie długowłosej suki krótkowłosym psem i odwrotnie.

Sylwetka psów tej rasy powinna być proporcjonalna, kształtem zbliżona do kwadratu, tułów zwarty, o silnej budowie. Bardzo ważny i wysoko oceniany na wystawach jest ogon – powinien być noszony dumnie i wysoko, zagięty w kierunku lędźwi.

Charakter i usposobienie

Chihuahua są zaliczane do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Wbrew panującym stereotypom, nie są to jednak psy, które cały dzień będą spały na kolanach właściciela a najlepiej czują się, gdy są noszone na rękach. Psy tej rasy są ruchliwe, mają silnie rozwinięty instynkt stróżujący, uwielbiają się bawić oraz chodzić na długie spacery. Zdarzają się sytuacje, że ludzie kupują psa tej rasy, uczą go załatwiania swoich potrzeb do kuwety i w ogóle nie wychodzą z nim na spacery. Dlatego chihuahua często trafiają do ludzi, którzy nie mają czasu na psa, ale ponieważ da się go nauczyć załatwiania swoich potrzeb w domu, decydują się na jego kupno. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Chihuahua to typowy pies i jak każdy inny przedstawiciel gatunku musi gdzieś dać upust swoim naturalnym instynktom. Nie można pozbawić go możliwości tropienia, biegania, zaznaczania terenu i zapoznawania się z innymi psami.

Wielkim atutem tej rasy jest jej inteligencja i łatwość uczenia się. Dużą satysfakcję sprawia im nauka komend oraz różnych sztuczek, doskonale sprawdzą się także w mini-agility. Poza tym są to psy, które bardzo przywiązują się do właściciela. Uwielbiają towarzystwo i źle znoszą jego zbyt długą nieobecność czy brak zainteresowania w ciągu dnia. Nie znaczy to jednak, że najlepszym właścicielem jest dla nich emeryt. Chihuahua bez problemu zostanie sam w domu na czas pobytu w pracy swojego właściciela i najprawdopodobniej będzie wtedy spał. Ważne jest, żeby nie było to więcej niż 8-9 godzin. Nie jest dobrym pomysłem, aby pies tej rasy trafił do rodziny z małymi dziećmi. Są to psy kruche i dziecko nawet w zabawie mogłoby im zrobić krzywdę.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu