Rasy psów

14.07.2011
autor:  Adriana Orzeł
kategoria:  Rasy psów

Dawniej wspaniały pies myśliwski, dzisiaj idealny pupil domowy, towarzysz spacerów, przyjaciel człowieka. Szalenie zwinny i szybki a przy tym spokojny i opanowany – chart rosyjski.

Pochodzenie

Hodowlą chartów zajęła się w XIV lub XV wieku rosyjska arystokracja, jednak historia tej rasy sięga jeszcze wcześniej, kiedy to psy sprowadzano ze wschodu od plemion tatarskich. Rosjanie  potrzebowali psa myśliwskiego, głównie do polowań na lisy i zające. Miał być duży, szybki, zwinny i odważny. Takim właśnie okazał się borzoi. Po II wojnie światowej zabroniono polowań z chartami, jedynie Rosja i Ukraina mogą wciąż korzystać z zalet tego psa w myślistwie.

Wygląd

Chart rosyjski to pies o specyficznej sylwetce. Charakteryzuje się dużym wzrostem (jeden z największych psów) i szczupłą, kanciastą budową ciała. Tułów wydłużony, kłąb znacznie wysunięty w górę. Tylna część brzuszna cofnięta znacznie w kierunku kręgosłupa. Ogon opadający, szablasty. Szyja długa, obficie zarośnięta sierścią. Głowa symetryczna do reszty ciała, długa i kanciasta. Pysk mocno wydłużony. Nos duży, czarny. Uszy średniej wielkości, opadające w stronę karku, lekko uniesione, nieznacznie wywinięte na zewnątrz. Nogi długie i chude. Dobrze zbudowane uda. Łapy zwarte, owalne.

Chart rosyjski ma długą, kręconą sierść, krótszą jedynie na pysku i nogach poniżej kolan i łokci. Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia (rudy, biały, brązowy, srebrny) oprócz wątrobowego.

Charakter i zachowanie

Z charakteru jest oddany i kochany, zapatrzony w swojego pana. Wybiera sobie jedną osobę wśród domowników (prawdopodobnie najbardziej stabilną i silną), której poleceń słucha. Do innych ludzi ma stosunek bardzo przyjazny, ale nie zawsze dostosowuje się do stawianych mu przez nich wymagań czy poleceń. Najważniejszy jest dla niego jego pan. Wobec dzieci zachowuje się spokojnie, nie stwarza dla nich zagrożenia. Również w stosunku do innych zwierząt jest przyjazny. Borzoi nie jest psem-sługą. Żyje z człowiekiem na zasadzie partnerstwa. Daje się wychować i wytresować, ale nie bez wysiłku ze strony właściciela. Nie stwarza również problemów podczas podróży, dobrze znosi jazdę samochodem. Jak każdy pies nie lubi samotności. Po około 8 godzinach nieobecności domowników zaczyna wyć, a czasem nawet niszczyć przedmioty. Ogólnie jednak pod względem zachowania w domu zasługuje na pochwałę. Jest cichy, spokojny, dużo śpi i cierpliwie oczekuje na spacer.

Jest psem powszechnie kochanym przez ludzi i chociaż przez jego rozmiary trudno traktować go jak „przytulankę” bardzo lubi pieszczoty. Nade wszystko jednak uwielbia zabawę z człowiekiem. Chętnie biega, ucieka, szuka, droczy się, skacze.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu