Rasy psów

25.10.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Rasy psów

Pochodzący z gór Afganistanu ten długowłosy chart jest jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą, rasą psów z grupy chartów. Pierwotnie używany w polowaniach na zające i gazele, obecnie częściej niż przy boku myśliwych spotykany jest na wystawach i pokazach. W 2005 roku stworzono pierwszy klon psa, a prototypem dla niego był właśnie osobnik z rasy charta afgańskiego.

Pochodzenie i wygląd

Rasa ta należy do jednych z najstarszych na świecie i wywodzi się od starożytnego typu psów. Współczesna forma charta afgańskiego pochodzi od czworonogów sprowadzonych w latach 20. XX wieku do Wielkiej Brytanii i jest ona mieszanką różnych typów chartów długowłosych z terenów Afganistanu oraz okolic.

Udowodniony i udokumentowany jest związek charta afgańskiego z pustynna rasą Tazi (sag-e- tazi), pochodzących z okolic Morza Kaspijskiego w Rosji i Turkmenistanie. Innymi rasami wykazującymi fizyczne podobieństwo do charta afgańskiego są: rasa pochodząca z tajgi, z górzystego Tien Shan (granica Afganistan-Chiny) oraz chart z Kurram Valley (Pakistan).

Ogromny urok charta afgańskiego sprawił, że stał się on wysoko pożądany jako pies do towarzystwa. Stale wzrasta także jego obecność na pokazach psów. Pomimo iż nie używa się go już do polowań i pościgów, jego obecność wciąż zaznacza się w sporcie (tzw. lure coursing, polegający na pogoni za mechanicznie obsługiwaną przynętą; sport ograniczony wyłączenie do grupy chartów).

Chart afgański jest dość wysokim psem, mierzącym 61-74cm i ważącym od 20 do 27 kilogramów. Umaszczenie u psów tej rasy jest zróżnicowane (niepożądane są jedynie białe znaczenia, w szczególności na głowie), często z czarną lub cienką maską. Włos jest jedwabisty, cienki i długi. Cechami charakterystycznymi dla afgana, wyróżniającymi go spośród innych chartów długowłosych, są długa grzywka na głowie, wysokie kości biodrowe oraz zwinięty w pierścień ogon. Chart afgański dzięki wysoko osadzonej miednicy i relatywnie krótkiemu grzbietowi wyróżnia się także niezwykłą zwinnością, zwrotnością oraz zdolnością do wykonania wysokiego wyskoku. Duże, odporne łapy pozwalają mu na poruszanie się w trudnym terenie. Wszystko to czyni z niego doskonałego psa myśliwskiego.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu