Rasy psów

19.08.2011
autor:  Adriana Orzeł
kategoria:  Rasy psów

Chociaż jest wspaniale prezentującym się psem, zdobywa nagrody na wystawach, szybko się uczy i chętnie tresuje, nie należy ignorować jego odważnej natury, którą może wykorzystać przeciwko człowiekowi.

Pochodzenie

Rasa pochodzi z Półwyspu Apenińskiego. Cane corso przeznaczony był do polowań na dziką zwierzynę. Aby doskonalić jego zdolności, krzyżowano go z chartem, ogarem i owczarkiem maremmano – abruzzese. Stąd też bierze się wiele niedomówień i wątpliwości w zakresie konkretnego wzorca tej rasy. Pewnym jest, że przodkiem cane corso jest molos rzymski.

Wygląd

O wspaniałym wyglądzie psa decyduje przede wszystkim jego harmonijna sylwetka, umięśnione, silne i zgrabne ciało oraz atletyczna budowa. Inne cechy wyglądu cane corso:

  • średniej wielkości, masywnie zbudowany, długość tułowia większa niż wysokość w kłębie, kłąb wyróżniający się, grzbiet muskularny, zad szeroki;
  • ogon wysoko osadzony, gruby, szczególnie u nasady, noszony wysoko, skrócony;
  • nogi stosunkowo długie, mocno umięśnione, łopatki szerokie, stawy atletyczne, udo szerokie i wypukłe, łapy kocie;
  • szyja muskularna, średniej długości, proporcjonalna względem głowy i tułowia;
  • głowa duża, płaska na czole, kufa kwadratowa i mocna, pysk nieco krótszy niż połowa długości głowy, pysk szeroki, zgrabny, nos czarny, nozdrza szeroko rozwarte, górna warga obwisła, zakrywająca uzębienie, żuchwa mocno rozbudowana, duża, oczy owalne, średniej wielkości, kolor ciemny, uszy wysoko osadzone, opadające trójkątne;
  • wysokość do 68 cm, waga do 50 kg;
  • skóra gruba, sierść krótka i gęsta, umaszczenie czarne, łupkowe, żółtawe, rude, pręgowane.

1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu