Rasy psów

07.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Buldog francuski jest psem który zyskuje sobie w Polsce coraz większą popularność. Zawdzięcza to spokojnemu usposobieniu, niewygórowanym potrzebom i sympatycznemu wyglądowi.

Buldogi francuskie, wbrew nazwie, wywodzą się z Wielkiej Brytanii, gdzie były hodowane jako mniejsza odmiana psów, które dały początek obecnym buldogom angielskim. Do Francji trafiły w połowie XIX wieku i szybko zdobyły sobie popularność. Używano ich do tępienia szczurów, z którego to zadania wywiązywały się rewelacyjnie. Ostateczny kształt rasie nadała domieszka cech terierów i mopsa z którymi buldożki były krzyżowane. Ujednolicenie rasy nastąpiło w końcu XIX wieku. Rasa należy (wbrew swojemu pochodzeniu) do IX grupy FCI.

Buldog francuski jest psem niedużym, krępym. Nogi są krótkie, o grubym kośćcu. Przednie kończyny są szeroko rozstawione, tylne zaś zwarte. Grzbiet szeroki, muskularny, wznoszący się w kierunku zadu. Klatka piersiowa szeroka, beczkowata. Ogon gruby u nasady, zwężający się ku końcowi. Szyja krótka i muskularna. Głowa szeroka, mocna, o wypukłym czole. Pysk krótki, bardzo płaski. Uszy szeroko rozstawione, duże lecz zawsze stojące. Sierść krótka, przylegająca. Umaszczenie płowe, pręgowane, łaciate lub jednolicie białe. Pies jest niewymagający w pielęgnacji. Całkowicie wystarczające jest wyszczotkowanie zgrzebłem raz na jakiś czas.

Pod względem charakteru buldogi francuskie są psami prawie idealnymi. Żywe i temperamentne są jednocześnie opanowane, nieagresywne i zazwyczaj przyjaźnie nastawione do ludzi i zwierząt. Pomimo małych rozmiarów są psami odważnymi i  czujnymi, przez co znakomicie nadają się do pilnowania mieszkania. Chętnie się uczą. Są otwarte na współpracę z człowiekiem i łatwo poddają się szkoleniu. Większość złych zachowań powodowana jest błędami właścicieli, którzy nie widzą potrzeby wychowania i nauki małego psa. Buldożki są jedną z tych ras które nadają się dla rodzin z dziećmi z racji cierpliwości i opanowania. Nie wymagają długich i forsownych spacerów, należy jednak zapewnić im dostateczną porcję ruchu, gdyż mają skłonność do nadwagi.

Lista chorób dziedzicznych do których skłonne są buldożki jest dłuższa niż przeciętnie. Na szczęście większość chorób ma opracowaną terapię, a same buldożki są psami stosunkowo rzadko chorującymi, pod warunkiem odpowiedniej profilaktyki. Najczęściej występują choroby powiek takie jak entropia, dwurzędowość rzęs i wypadanie trzeciej powieki. Często ujawnia się również zespół oddechowy psów krótkoczaszkowcyh, objawiający się dusznością (szczególnie po wysiłku). Występuje również rasowa nadwrażliwość na lek – acepromazynę  oraz rozszczep podniebienia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu