Rasy psów

08.08.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Rasy psów

W porównaniu ze swoim przodkiem, buldogiem angielskim, ten amerykański mastif przejawia zdecydowanie większą bystrość i zwinność. Buldog amerykański nie doczekał się jednak uznania swojej rasy przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). W Polsce ujęty jest w wykazie ras psów uznawanych za agresywne.

Pochodzenie i wygląd

W XVII i XVIII wieku buldogi hodowane były głównie przez rzeźników oraz właścicieli terenów rolniczych. Do ich zadań należało stróżowanie, pilnowanie i obrona bydła, a nawet polowanie. W tym czasie buldogi były także wykorzystywane w sporcie  i hazardzie (tzw. bull-baiting). Zakazanie krwawego bull-baiting (polegającego na szczuciu byków specjalnie wyszkolonymi psami) w 1835 sprawiło,  że rasa ta, w swojej pierwotnej wersji, zaniknęła z terenów Wielkiej Brytanii. Zastąpiła ją mniej muskularna rasa- dziś znana jako buldog angielski. Pierwotny buldog przetrwał natomiast na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie był już wcześniej sprowadzany przez imigrantów pochodzących z robotniczej klasy społecznej. Do czasów II wojny światowej rasa praktycznie wyginęła, ale w końcu została ocalona dzięki staraniom John’a D. Johnson’a oraz Alana Scott’a. Prowadzili oni dwie osobne hodowle i przyczynili się do powstania dwóch wersji buldoga amerykańskiego. Dziś rasie tej nie grozi wyginięcie, a jej popularność stale wzrasta. Buldog amerykański jest zarówno psem wykorzystywanym do pracy (stróżowanie, polowanie, tropienie), jak i domowym pupilem.

Ten amerykański mastif jest psem o krępej, muskularnej i silnej budowie ciała. Psy, w przeciwieństwie do suk, mają cięższe i mocniejsze kości. Głowa buldogów jest duża, szeroka z muskularnymi policzkami i silnymi szczękami. Psy te posiadają widoczną bruzdę między okrągłymi oczami z głębokim i silnie zaznaczonym stopem. Klatka piersiowa jest szeroka i umiarkowanie głęboka – nadaje budowie ciała atletyczny wygląd. Muskularna szyja zwęża się od barków w kierunku głowy. Może wystąpić delikatne podgardle. Uszy buldogów amerykańskich są bardzo zróżnicowane. Podobnie jest z oczami- w tym wypadku jednak preferowanym kolorem obręczy dookoła oczu dla białych buldogów jest czarny (różowa obręcz uważana jest za wadę). Nos może być czarny (preferowany), brązowy lub czerwony. Usta buldogów amerykańskich winny być pełne, ale niezbyt luźne. Przednie kończyny są silne i prostopadłe, tylnie natomiast- grube z wyraźnie zarysowanymi mięśniami. Ogon nisko osadzony, zwężający się od podstawy ku zakończeniu. Sierść u psów tej rasy jest krótka i gładka, umaszczenie-białe lub białe z łatami w odcieniach bieli, brązu, czerwieni i koloru płowego.

Usposobienie

Buldog amerykański jest lojalnym, godnym zaufania i odważnym psem. Charakteryzuje go uważność, spostrzegawczość i pewność siebie. Ma silnie rozwinięte instynkty opiekuńcze- liczne są przypadki aktów heroizmu w obronie właściciela. Buldog amerykański znany jest z pozytywnego nastawienia do dzieci; silnie przywiązuje się do swojego pana i pozostałych członków rodziny. Dobrze wyszkolony, nie przejawia agresywnych zachowań.

Odpowiedni właściciel

Psy tej rasy wymagają zasadniczego, pewnego siebie i konsekwentnego lidera. Trening posłuszeństwa i przystosowania do życia w społeczeństwie jest niezbędny już we wczesnym stadium rozwoju buldoga. Brak odpowiedniego szkolenia może doprowadzić do agresywnych zachowań buldoga wobec innych zwierząt. Ważne, aby pies ten znał swoje miejsce i był otaczany ludźmi.

Wymagnia

Buldogi amerykańskie wymagają codziennej aktywności mentalno- ruchowej. Brak takiej aktywności może doprowadzić do sytuacji, w której buldog staje się uparty i trudny do prowadzenia.
Mogą one żyć w mieszkaniach, jeśli tylko mają możliwość do odpowiedniego wybiegania.

Zdrowie i pielęgnacja

Psy tej rasy mają tendencję do ślinienia się. Zazwyczaj są to silne i zdrowe zwierzęta. Mają jednak genetyczne skłonności do dysplazji biodrowej, guzów oraz raka kości. Niektóre ze schorzeń typowe są bardziej dla konkretnych hodowli niż dla całej rasy, i są to między innymi: zmiany skórne, przerośnięte serca, zaburzenia w pracy wątroby.

Buldogi amerykańskie żyją przeciętnie od 10 do 14 lat.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu