Rasy psów

25.07.2011
autor:  Adriana Orzeł
kategoria:  Rasy psów

Chociaż historia wskazuje na bojowy charakter psa, dzisiaj boston terrier to przede wszystkim przyjaciel rodziny i kompan w zabawie.

Pochodzenie

Początki terriera sięgają 1865 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych odbywały się walki psów. Poszukiwano rasy silniejszej i zwinniejszej dla lepszych efektów pojedynków. Do tego celu wykorzystano angielskiego buldoga i białego terriera angielskiego, które skrzyżowane dały oczekiwany efekt. Rasa nadal jest najbardziej popularna w USA oraz Kanadzie.

Wygląd

Boston terrier należy do małych psów. Jego wygląd jest często nazywany karykaturalnym, może właśnie dlatego sprawia tak pozytywne wrażenie.

Tułów jednolity, klatka piersiowa dość szeroka, brak wystających kości. Nogi długie, szczupłe, szeroko rozstawione. Łopatki ustawione skośnie. Uda umięśnione, widoczne, kanciaste kości. Ogon mały i cienki. Szyja krótka, stosunkowo szeroka, proporcjonalna względem głowy i tułowia. Łeb duży i szeroki, jednak kształtny. Duże czoło, pysk krótki, spłaszczony, szeroki. Wargi pokrywające całe uzębienie. Nos duży, trójkątny. Oczy szeroko rozstawione, duże i okrągłe, przeważnie brązowe. Powieki delikatnie wypukłe. Uszy duże, niewymiarowe w stosunku do głowy, osadzone daleko, sterczące pionowo w górę, szerokie.

Sierść krótka i gładka. Maść pręgowana, focza lub czarna z białymi akcentami.

Charakter i zachowanie


O psach tej rasy mówi się, że są towarzyskie i przyjacielskie. Przede wszystkim jednak boston terrier jest oddanym zwierzakiem. Wybiera jednego spośród domowników, którego uważa za swojego pana, jemu jest posłuszny i daje się tresować. Nie oznacza to oczywiście, że jest uciążliwy dla pozostałych domowników. Jego wysoka psia inteligencja (którą może się pochwalić jako jeden z niewielu psów) pozwala mu odróżniać zachowania właściwe od tych mniej pożądanych.

Uwielbia się bawić. Jest energiczny i zwinny, dzięki czemu zabawa z nim stanowi frajdę nie tylko dla psa ale również dla człowieka.

Boston terrier dzięki swojemu pogodnemu usposobieniu jest uwielbiany przez dzieci. Sam również lubi dziecięce towarzystwo, dopóki jego towarzysze nie są zbyt natarczywi. Zwierzak nie przepada za nadmiernym głaskaniem, ciągnięciem za ogon czy uszy, noszeniem na rękach. Dokąd dzieci nie są jednak nadopiekuńcze w stosunku do psa, ten czworonożny przyjaciel sprawdza się jako wspaniały stróż i opiekun.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu