Rasy psów

fot. sxc.hu

13.07.2011
autor:  Adriana Orzeł
kategoria:  Rasy psów

Szczęśliwy, radosny, pogodny, przyjacielski, inteligentny, zwinny – taki właśnie jest border collie; chociaż to pies z grupy pasterskich, jest idealny nawet dla najbardziej wymagających właścicieli.

Pochodzenie

Rasa pochodzi ze Szkocji i Anglii gdzie należała do owczarków pracujących. Do XIX wieku był wykorzystywany wyłącznie do pracy, pod koniec stulecia można było już zobaczyć go na wystawach, wtedy też rasa rozpowszechniła się na wszystkie kontynenty.

Wygląd

Border collie ma proporcjonalną, harmonijną budowę ciała. Eleganckie linie dają wrażenie klasy i wdzięku. Postura psa jest wyważona, nie może być zbyt wiotka albo ciężka. Klatka piersiowa i żebra szerokie, ciało dobrze umięśnione, szczególnie barki i uda.

Istnieje bardzo wiele odmian umaszczenia: czarno-biały, biało-czarny z podpalaniami, niebieski marmurkowy, niebieski marmurkowy z podpalaniami, czekoladowo-biały, czekoladowo-biały z podpalaniami, czekoladowy marmurkowy, czekoladowy marmurkowy z podpalaniami, rozjaśniony czarny z białym, niebiesko-biały z podpalaniami, ciemnoszary marmurkowy, ciemnoszary marmurkowy z podpalaniami, rozjaśniony czekoladowy z białym,  liliowo-biały z podpalaniami, liliowy marmurkowy, liliowy marmurkowy z podpalaniami, czerwono-biały, śniady z białym.

Sierść jest długa na brzuchu, szyi i ogonie. Dzięki swojej miękkości i gęstości tworzy ochronę przed niepogodą.

Głowa duża, czaszka szeroka, pysk niezbyt długi, dosyć szeroki. Nos powinien być czarny, jednak w przypadku niektórych maści zdarza się czekoladowy lub szary. Podobnie oczy, z reguły brązowe, jednak u psów marmurkowych mogą pojawić się niebieskie. Uszy średniej wielkości, załamane, opadające no głowę, raczej miękkie.

Nogi silne, równolegle rozstawione, uda szerokie. Łapy zwarte i owalne. Ogon nisko osadzony, opadający wzdłuż ud, może być lekko uniesiony, mocno owłosiony.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu