Rasy psów

09.08.2011
autor:  Adriana Orzeł
kategoria:  Rasy psów


Charakter i zachowanie

Duży pies często sprawia wrażenie groźnego i niebezpiecznego, wzbudza strach. Beauceron to jednak wbrew pozorom łagodne zwierzę. Nie kryje w sobie agresji i niechęci do ludzi lub innych zwierząt. Jest psem odważnym i pewnym siebie.

Jako, że potrafi być posłuszny i chętny do pracy, warto zająć się jego tresurą. Najlepiej jeżeli psa będzie szkolił jego właściciel.

Owczarek francuski lubi spacery i zabawę. Musi biegać, aby dać upust swojej energii oraz ćwiczyć mięśnie i rozwijać sprawność fizyczną. Podczas spacerów może być niespokojny, będzie chciał biegać, szaleć na trawniku lub w lesie. Aby zapanować nad tym zachowaniem i jednocześnie zaspokoić jego potrzeby najlepiej rozpocząć zabawę np. w aportowanie.

Ze względu na swoje rozmiary pies powinien mieszkać w domu, najlepiej z ogrodem, miejscem, gdzie będzie miał możliwość ruchu. W bloku może stać się flegmatyczny i ociężały, co na pewno nie będzie służyło jego zdrowiu fizycznemu ani psychicznemu. W takim wypadku musi się pamiętać o częstych spacerach i zapewnianiu psu możliwości do „wyszalenia się” w lesie lub parku. W domu nie sprawia kłopotów. Nie jest hałaśliwy, nie przeszkadza człowiekowi.

Może robić szkody, jednak jest to spowodowane wyłącznie jego rozmiarami. Podczas zabawy w ogrodzie może zniszczyć kwiaty lub trawnik, bawiąc się z właścicielem może zrobić krzywdę, podrapać, wybrudzić. Jest to nieuniknione w przypadku tak dużego zwierzęcia.

Opieka

Pies potrzebuje więzi ze swoim panem. Najlepiej buduje się ją poprzez tresurę i zabawę. Beauceron nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, dzięki jego umaszczeniu i rodzajowi sierści nie wymaga częstych kąpieli ani szczotkowania.

Psa należy dobrze żywić, ponieważ w przypadku tej rasy zdarzają się ciężkie choroby żołądka i jelit, tzw. skręt. Trzeba dbać, aby pies otrzymywał świeże pożywienie, uzupełnione o witaminy i minerały.

Aby naprawdę polubić owczarka francuskiego trzeba być fanem dużych zwierząt. Dla osoby nieprzygotowanej na takiego psa, jego towarzystwo może być problemem. Przed podjęciem decyzji o wzięciu pod opiekę beaucerona należy być pewnym, że i człowiek i pies będą się razem dobrze czuć.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu