Rasy psów

Basset hound, fot. sxc.hu

19.10.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Rasy psów

Pozornie ociężały i smutny pies okazuje się być bardzo żywiołowym i radosnym zwierzęciem. Jest jednak psem upartym i często wykonywanie poleceń uzależnione jest od własnej chęci basseta. Instynkt psa gończego, wymaga odpowiedniego ułożenia, o czym nie można zapomnieć, jeśli chcemy czuć się dobrze w jego towarzystwie.

Pochodzenie i wygląd

Mimo iż za kraj pochodzenia tej rasy uznaje się Wielką Brytanię, pierwotnie wywodzi się ona z francuskiej rasy Basset d'Artois. Po sprowadzeniu tego przodka do Anglii, zaczęto krzyżować go z bloodhoundem (pies św. Huberta) w wyniku czego powstała dzisiejsza rasa basset hound. Zyskał popularność również dzięki Amerykanom, pod koniec XIX w.

Basset charakteryzuje się dużą, silną głową, z wyraźnie zaznaczonym guzem potylicznym, którą bez wątpienia odziedziczył po bloodhoundzie. Skóra głowy jest luźna, co szczególnie uwidacznia się, gdy pies pochyli głowę ku ziemi. Oczy z widocznymi spojówkami sprawiają, że basset wydaje się być smutny. Uszy są cienkie, długie, aksamitne, zawinięte nieco ku środkowi, z pewnością dodają tej rasie osobistego uroku. Szyja muskularna, z wyraźnie zaznaczonym, zwisającym podgardlem. Kończyny basseta są krótkie, ale przy tym bardzo masywne i silne. Klatka piersiowa jest głęboka. Ogon lekko wygięty. Sierść basseta jest krótka, w dotyku gładka. Dopuszczalne jest każde umaszczenie, występujące u psów gończych.

Charakter i usposobienie

Mimo swojego niepozornego wyglądu, bassety okazują się być zwinnymi i doskonałymi psami gończymi. Są to zwierzęta niezwykle uparte, co wymaga zastosowania odpowiedniego szkolenia. Smutne oczy basseta nie odzwierciedlają jego usposobienia, gdyż z pewnością jest to pies radosny. Na spacerach potrafi udawać że nas nie słyszy, zwłaszcza gdy nie chce wykonać określonego polecenia. Ponadto basset jest wytrwałym i odważnym psem. Przy tych wszystkich cechach okazuje się być również towarzyskim i łagodnym psem. Idealnie dogaduje się z innymi psami, wręcz uwielbia ich towarzystwo.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu