Rasy psów

08.08.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Rasy psów

Anatolian Karabash, typowy pies stróżująco- pasterski, w Polsce jest zdecydowanie rasą unikalną. Nazwa „karabash” pochodzi z języka tureckiego i oznacza dosłownie „czarną głowę” (kara- czarny, bash- głowa). Początki istnienia tej rasy sięgają czasów imperium perskiego oraz regionu Anatolia, położonego w zachodniej części Azji.

Pochodzenie i wygląd

Anatolian karabash jest potomkiem starych psów stróżująco- pasterskich, które najprawdopodobniej istniały już w starożytnej Mezopotamii. Zwierzęta te od dawien dawna wędrowały wraz z ludźmi, chroniąc stada owiec przed atakiem wilków, niedźwiedzi czy szakali. Dziś anatolian karabash występuje głównie na terenach na zachód od Ankary. Jego użytkowość nie zmieniła się – jako pies pastersko – obronny chroni on zarówno stad zwierząt hodowlanych jak i własności swojego pana. Od jakiegoś czasu anatolian karabash cieszy się ogromnym uznaniem i popularnością w Stanach Zjednoczonych.

Wielu tureckich specjalistów zwraca uwagę na fakt, że rasa ta powstała z krzyżówki dwóch innych ras: akbash doga oraz kangal doga. Wszystkie te rasy zbliżone są do siebie pod względem fizycznym i użytkowym. Mimo sprzeciwów ze strony hodowców tureckich Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała tylko jeden wzorzec dla owczarka anatolijskiego- dwie wyżej wspomniane rasy są uznawane jedynie za jego odmiany.

Anatolian karabash jest muskularnym psem o silnej budowie ciała. Wyróżnia go duża głowa, gruba szyja oraz trójkątne, opadające na boki uszy. Karabash z natury jest psem szczupłym o małym żołądku oraz dużej klatce piersiowej. Zawsze jednak wydaje się być cięższym  niż jest w rzeczywistości, a to za sprawą gęstej i grubej sierści, jaką posiada.  Ta ostatnia jest nawet jeszcze grubsza na szyi psa, aby ochraniać jego gardło. Dopuszczalnych jest kilka kolorów umaszczenia u psów tej rasy- najczęściej spotykanym jednak jest biały lub sezamowy (płowy) lub w ewentualnymi plamami. Maska natomiast jest czarna.

Charakter i usposobienie

Ten turecki pies pasterski jest zwierzęciem niezwykle inteligentnym, szybko się uczącym i samodzielnym. Odpowiednio wyszkolony będzie lojalny i posłuszny wobec swojego właściciela. Z natury nieufny w stosunku do innych psów i obcych ludzi, w kochającej go rodzinie będzie czuł się idealnie.

Anatolian karabash jest psem niezwykle wytrwałym, odpornym na surowe warunki atmosferyczne. Wielowiekowa tradycja hodowania psów pasterskich wyrobiła w tej rasie silne poczucie niezależności, siły i odpowiedzialności za stado.

Odpowiedni trening i socjalizacja karabasha pomoże utrzymać jego pokojowe relacje z innymi zwierzętami ( takimi jak koty).

Wymagania

Anatolian karabash nie nadaje się do małych mieszkań. Z powodzeniem natomiast można go trzymać w dużym mieszkaniu czy w domu z wybiegiem. Należy także pamiętać o jego codziennej aktywności fizycznej pomimo tego, że w domu nie będzie raczej aktywny.

Odpowiedni właściciel

Ze względu na samodzielny i asertywny charakter, anatolian karabash jest psem, który wymaga profesjonalnego i konsekwentnego szkolenia. Prowadzony może być jedynie przez doświadczonego właściciela, szczególnie jeśli ten posiada dzieci. Zaletą karabasha jest duża podatność na tresurę i wrodzona inteligencja. Nierzadko jednak zdarza się, że psy tej rasy wybierają niesubordynację. Dlatego też właściciel winien odznaczać się cierpliwością- szkolenie może okazać się bowiem bardzo czasochłonne.

Zdrowie i pielęgnacja

Anatolian karabash żyje przeciętnie 11 lat.

Jego sierść wymaga czesania przynajmniej raz w tygodniu. Nie wymaga natomiast strzyżenia.

Anatolian karabash należy do zdrowych i odpornych zwierząt. Badania kliniczne wykazały jednak, że do najczęstszych przyczyn zgonu psów tej rasy należą: zmiany rakowe, problemy sercowe oraz wiek starczy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu