Rasy psów

04.11.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Rasy psów

Wyjątkowo czuły, opiekuńczy, chętny do zabawy, lojalny i czujny – może nie każdy w to uwierzy, ale taki właśnie jest prawdziwy american staffordshire terier, który niesłusznie został owiany złą sławą.

Pochodzenie

Rasa powstała w Stanach Zjednoczonych około XIX w. Pierwotnie american staffordshire teriery walczyły z bykami i innymi psami. Amstaffy to psy o mocnej budowie, umięśnione a jednocześnie zwinne i eleganckie w ruchu. Posiadają żywy temperament i są dość energiczne.

Odpowiedni właściciel

Wokół rasy powstało wiele mitów – najwięcej dotyczących ich agresji. Psy te mają tendencję do dominacji, ale do agresji to jeszcze długa droga. Jak każdy pies bojowy amsaff nie powinien trafić w nieodpowiednie ręce, przez co należy rozumieć niedoświadczonego właściciela, lub takiego, który chce wzbudzać respekt podpierając się swoim psem, w którym celowo wyrabia agresywne zachowania. Amstaff potrzebuje zdecydowanego właściciela, który będzie potrafił już szczeniakowi pokazać, kto jest ważniejszy w stadzie i nie pozwoli na żadne gesty dominacji.

Wychowanie

Amstaffowi nie można ustępować nawet podczas zabaw – to człowiek zawsze powinien wygrywać np. w zabawie w przeciąganie sznurkiem. Należy być konsekwentnym i we wszelkich naukach stosować wyłącznie nagrody. Zwierzęciu należy od szczenięcia umożliwić kontakt z innymi psami, aby uczył się od nich prawidłowych zachowań we wzajemnych stosunkach. Jeśli pies nie nauczy się tego za młodu, może później dochodzić do konfliktów z pobratymcami ze względu na wrodzoną skłonność amstaffa do dominacji.

Odpowiednio prowadzony pies będzie doskonałym towarzyszem rodziny, gdyż naprawdę posiada wiele cech, które mogą czynić z niego pełnoprawnego jej członka.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu