Rasy psów

Alaskan malamute, fot. sxc.hu

08.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Alaskan malamute jest jedną z najstarszych ras psów. Swą obecną popularność zawdzięcza okazałej posturze i pięknemu wyglądowi. Jest to jedna z trudniejszych w utrzymaniu ras. Zakup alaskana powinien być głęboko przemyślany, bowiem pies ten ma specyficzne i często trudne do zrealizowania potrzeby.

O pochodzeniu psa dużo mówi jego nazwa. Pierwotnie psy te były utrzymywane przez eskimoskie plemię Mahlamutów zamieszkujące tereny Alaski. Malamuty pomagały w polowaniu i transporcie. Do czasu pojawienia się białych kolonizatorów był to jedyny pies na tym obszarze. W latach 1909-1918 wystąpił olbrzymi wzrost zainteresowania białych mieszkańców Alaski wyścigami zaprzęgów. Przyczyniło się to nieomal do wyginięcia rasy. Malamuty krzyżowane były praktycznie z każdym rodzajem psa zaprzęgowego jaki pojawił się na Alasce. Celem było poprawienie szybkości psa. Doprowadziło to do degeneracji rasy. Dopiero w roku 1926 rozpoczęto starania o zachowanie rasy. Wzrostowi  popularności rasy bardzo pomógł sukces wyprawy na biegun południowy w latach 1928-1930, podczas której alaskan malamute dowiódł swojej wytrzymałości i siły. Pies ten do dziś używany jest w sporcie zaprzęgowym i zawodach w uciągu. Obecny wzorzec rasy zatwierdzono w roku 1996. Rasa zakwalifikowana jest do V grupy FCI.

Alaskany są psami dużymi, o prostokątnej sylwetce i mocnej budowie. Grzbiet jest prosty, łagodnie opadający w kierunku zadu. Klatka piersiowa jest niezbyt głęboka, lecz dobrze rozwinięta. Kończyny mocno umięśnione, proste.   Ogon, długi i puszysty, noszony jest nad grzbietem. Szyja muskularna, niezbyt długa. Głowa duża i szeroka. Uszy szeroko rozstawione, stosunkowo duże, stojące. Sierść niezbyt długa z bardzo obfitym podszerstkiem. Umaszczenie jednolicie białe lub białe z domieszką wszystkich odcieni szarości i czerni. Okrywa psa wymaga starannej pielęgnacji, szczególnie w sezonie zimowym i w okresie linienia.

Charakter malamutów wynika z ich pochodzenia. Są to twarde, pracujące psy. Utrzymywane były w grupie, stąd ich przystosowanie do życia w charakterze psa domowego jest znacznie niższe niż większości ras. Niewielka jest również potrzeba kontaktu z człowiekiem, dlatego niezwykle istotna jest prawidłowa socjalizacja szczeniaka który przeznaczony jest do życia w domu. Są to psy o zdecydowanym, dominującym charakterze. Potrafią być agresywne w stosunku do innych psów. Częstym problemem wychowawczym są ucieczki, włóczęgostwo i polowanie na zwierzęta. Powinny mieć zapewnioną odpowiednią porcję ruchu.  Trzydzieści kilometrów tygodniowo to absolutnie minimalny dystans jaki należy pokonać z dorosłym alaskan malamutem. Należy również uwzględnić fakt, iż jest to pies nieprzystosowany do naszych warunków klimatycznych, szczególnie latem. Alaskana wychowywać należy konsekwentnie i cierpliwie, dbając o socjalizację z ludźmi i eliminowanie niepożądanych zachowań. Jest to rasa wymagająca silnej ręki, szczególnie w przypadku samców. Alaskan niechętnie poddaje się szkoleniu. Spowodowane jest to bardziej charakterem i predyspozycjami niż brakiem inteligencji.

Dla rasy charakterystyczne są zaburzenia metabolizmu cynku oraz chondrodysplazja alaskan malamutów. Występuje wrodzona skłonność do nużycy. Z pozostałych chorób dziedzicznych alaskany dotyka postępujący zanik siatkówki, dystrofia mięśni, niedobór VII czynnika krzepnięcia, jaskra oraz cukrzyca.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu