Rasy psów

28.10.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Rasy psów

Choć to typowy terier, wyróżnia się swoim wzrostem. Jest typowym łowczym, lecz nie stoi to na przeszkodzie by włączyć go do rodziny. Będzie wierny i posłuszny, pod warunkiem dostarczenia mu codziennych długich spacerów.

Pochodzenie

Nazwa tej rasy wywodzi się od rzeki Aire w hrabstwie Yorkshire. W dolinie właśnie tej rzeki powstała rasa. Było to w XIX w. kiedy polowania były codziennością. Stworzono ją na potrzeby polowań na większą niż dotychczas zwierzynę. Airedale terier powstał ze skrzyżowania dwóch ras psów myśliwskich: nieistniejącej już rasy – teriera czarnego i otterhounda.

Wygląd i budowa

Pies ten wykazuje zrównoważoną budowę oraz proporcjonalne kształty. Przednie kończyny równoległe do siebie, tylne silnie umięśnione i dobrze ukątowane w stawie kolanowym. Porusza się on płynnie i energicznie. W wyglądzie przykuwa uwagę jego ciągłe skupienie i napięcie. Zauważyć to można po wyrazie oczu oraz ułożeniu uszu i ogona.

Samce tej rasy osiągają do 60 cm w kłębie, samice do 58 cm. Psy te ważą odpowiednio do wzrostu, około 22 kg.

Jego głowa jest dość długa, a zarazem wąska. Pysk wygląda solidnie i pełnie, nie jest zaokrąglony. Na jego końcu dobrze zaznaczony nos, który powinien być czarny.

W obrębie tułowia widoczna jest głęboka klatka piersiowa. Żebra są odpowiednio wysklepione, lecz klatka nie sprawia wrażenia szerokiej. Grzbiet jest krótki, ale mocno umięśniony. Równie muskularne są lędźwie, za którymi znajduje się mocny, dostatecznie gruby, lecz nie długi ogon. Jest on zadarty do góry, ale nie wywija się w stronę grzbietu.

U samców ważne jest, aby oba jądra były widoczne w mosznie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu