21.05.2010
autor: Anna Czaja
kategoria: Pielęgnacja psa
Odpowiednie żywienie psa jest podstawą w dążeniu do zapewnienia mu dobrego zdrowia i kondycji. Dieta powinna być dostosowana do wieku, rasy, trybu życia oraz aktualnego stanu fizjologicznego zwierzaka. Okres ciąży i karmienia szczeniąt jest momentem, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o zawartość miski naszej suczki.
Podczas pierwszych dwóch miesięcy ciąży, przyszła mama nie wymaga szczególnej diety. Może dostawać dotychczas stosowaną karmę (komercyjną czy też przygotowywaną przez nas w domu). W tym okresie należy zwracać uwagę przede wszystkim na utrzymanie stałej masy ciała, właściwej dla rasy.
Przekarmianie prowadzi do otyłości, z czym wiąże się szereg dolegliwości. Występują zakłócenia cyklu płciowego, brak cieczki. Mioty otyłych suk są mało liczne, a poszczególne płody bardzo duże, co znacznie przedłuża poród lub wymaga przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Zwykle otyłe samice produkują małą ilość mleka, która nie zaspokaja potrzeb szczeniąt. Poza tym po ciężkim porodzie suka zwykle nie ma siły by odpowiednio opiekować się swoim potomstwem.
Wychudzone suki rodzą słabe, charłacze szczenięta. Często obserwuje się u nich zaburzenia poporodowe oraz drastyczny spadek mleczności lub suka wcale nie produkuje pokarmu.
W trzecim trymestrze, tj. około piątego tygodnia ciąży, zapotrzebowanie suki na składniki pokarmowe zdecydowanie rośnie. Wiąże się to z intensywnym rozwojem płodów, które właśnie w tym okresie zaczynają przybierać na wadze. W związku z tym powinniśmy stopniowo zwiększać dawkę pokarmową suki o 25, a nawet 50% do końca ciąży. Prawidło żywiona suka w czasie ciąży przybiera na wadze około 15-20% w stosunku do początkowej masy ciała. Oczywiście nie tylko ilość pokarmu ma znaczenie. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na jakość podawanych produktów i ich odpowiednie proporcje w dawce żywieniowej.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu