Pielęgnacja psa

25.07.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Pielęgnacja psa


Myśląc o pielęgnacji nie możemy mieć na myśli tylko sierści i zapomnieć o uszach, oczach, łapkach i zębach.

Uszy

Uszy muszą pozostawać w czystości, aby nie rozwijały się w nich bakterie i stany zapalne. Praktycznie każdy preparat do czyszczenia uszu dostępny na rynku spełnia swoje zadanie. Preparaty są dostępne w formie żelów lub płynów. Aplikujemy je do ucha i pozostawiamy na kilka minut, aż rozpuści się wydzielina i wycieramy wacikiem.

Oczy

Do pielęgnacji oczu możemy używać płynów, które mają za zadanie nawilżenie gałki ocznej oraz ułatwienie usunięcia z oczu kurzu, ciał obcych oraz zanieczyszczeń. Są one zazwyczaj na bazie aloesu, rumianku i lipy. Równocześnie wskazane jest u niektórych psów używanie wyżej wymienionych preparatów do usuwania zażółceń i przebarwień.

Łapy

O łapy musimy zadbać szczególnie w okresie zimowym, kiedy na chodnikach wysypana jest sól, która podrażnia łapy psa. Preparaty w postaci balsamów lub kremów mają w składzie m.in. lanolinę, wosk pszczeli i witaminę E. Odżywiają łapy, zapobiegają podrażnieniom i pęknięciom, łagodzą drażniące działanie soli. Jeśli nie mamy dostępu do takich kosmetyków, można stosować wazelinę kosmetyczną.

Zęby

Do higieny jamy ustnej najczęściej stosowane są spraye i pasty. W użyciu wygodniejsze są aerozole, ponieważ łatwiej docierają do wszelkich zakamarków. Preparaty chronią zęby, kontrolują szkodliwą płytkę nazębną, odświeżają oddech. Po prostu czyszczą i chronią jamę ustną. Takiej pielęgnacji nie możemy zlekceważyć u ras, które mają skłonności do osadzania się kamienia. Lepiej temu zapobiec niż wylądować z psem u weterynarza na zabiegu jego usuwania.

Mając na uwadze to, iż większość naszych pupili śpi z nami w łóżkach (lub przynajmniej na fotelach), towarzyszy nam codziennie na każdym kroku, powinniśmy zadbać o ich czystość - ze względu na ich oraz nasze zdrowie.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu