Pielęgnacja psa

29.03.2010
autor:  Katarzyna Hapel
kategoria:  Pielęgnacja psa


Obcinanie pazurów

Częstotliwość obcinania pazurów u psów uwarunkowana jest przede wszystkim ich trybem aktywności – psy biegające dużo, szczególnie w mieście, na twardym podłożu rzadko mają z nimi problemy, natomiast mało aktywne czworonogi, preferujące spacer po miękkiej nawierzchni bardzo często mają je za długie. Objawia się to przede wszystkim charakterystycznym „stukaniem” paznokci o twarde podłoże – najczęściej panele w domu. U większości psów pazury należy obcinać co 4-6 tygodni. Pazur psa posiada wewnątrz bogato unaczyniony i unerwiony rdzeń – jego naruszenie sprawia psu ból i powoduje krwawienie. Rośnie on wraz z pazurem i obcinanie go staje się wtedy bardzo trudne bez naruszenia rdzenia. Dlatego tak ważne jest dla nas regularne ich skracanie, przerośnięty rdzeń trudno bowiem skrócić, więc późniejsze skracanie będzie boleśniejsze. Przerośnięte pazury mają także negatywny wpływ na zdrowie psa – rosnąc zaginają się one pod spód, co długofalowo powoduje osłabienie funkcji ścięgien w palcu i powoduje dyskomfort. Może dojść także do bolesnego złamania takiego pazura, albo u małych psów może on nawet wrastać w opuszkę, stanowiąc początek infekcji.

Jak rozpoznać jak daleko sięga w paznokciu rdzeń? O ile jest to pazur biały to nie stanowi to dla nas problemu – jest on łatwo widoczny pod światło. W przypadku ciemnym pazurów, które występują u psów dużo częściej sprawa jest utrudniona i często zdajemy się tu na nasze wyczucie i doświadczenie. Punktem pokazującym nam, że nie powinniśmy ciąć dalej jest biała kropka na środku przekroju przeciętego przez nas pazura.

Jak poradzić sobie z obcięciem przerośniętych pazurów? Musimy wykazać się tutaj dużą cierpliwością – tniemy takie pazury kilka milimetrów raz w tygodniu – stopniowo powinien cofać się wtedy w nich rdzeń. Jeżeli jednak proces przerostu rdzenia trwał zbyt długo to będzie nam bardzo ciężko go zredukować.

Przy pielęgnacji psów liczy się przede wszystkim nasza wytrwałość i opanowanie. Nie róbmy nic na siłę i nie zrażajmy się po pierwszych niepowodzeniach. Nasz pupil na pewno będzie nam za to wdzięczny i następny raz będzie dla nas obojga dużo przyjemniejszy.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu