Pielęgnacja psa

29.03.2010
autor:  Katarzyna Hapel
kategoria:  Pielęgnacja psa

Zadbany pies jest naszą najlepszą wizytówką, dodatkowo jest to także czynnik, który umożliwi nam rzadsze wizyty u weterynarza i pomoże nawiązać głęboki kontakt z naszym ulubieńcem. Pamiętać musimy o takich zabiegach już od szczenięcia, ponieważ przyzwyczajony pies chętnie pozwala nam wykonywać przy nim wszelkie czynności, co skróci ich czas, a także ułatwi nam na przykład wizyty u lekarza.

Czyszczenie uszu

Wszystkie rasy psów powinny mieć regularnie przeglądane i czyszczone uszy. U niektórych z nich rosną wewnątrz włosy, które upośledzając cyrkulację powietrza sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych patogenów. Z tego względu włosy te należy bezwzględnie usuwać. Szczególną uwagę zwracamy na uszy u psów z długimi i oklapniętymi uszami – u nich infekcje uszu są szczególnie częste. Prawidłowe wnętrze ucha u psa jest bez wydzielimy, ewentualnie lekko błyszczące od woskowiny, ale nigdy nie jest ona ciemna i nie ma przykrego zapachu. Uszy czyścimy zawsze na mokro – specjalnym płynem. Nalewamy jego niewielką ilość do wnętrza, potem masujemy ucho u jego podstawy, słysząc charakterystyczne chlupotanie i wycieramy wewnątrz watką oraz patyczkiem. Nie wkładamy niczego za głęboko do ucha, a jeżeli zauważymy w uchu jakieś ciało obce to musimy koniecznie udać się do weterynarza, żeby opróżnił ucho z takiej zawartości. Dobrze też jest odpowiednio osuszyć uszy psa po kąpieli w rzece lub stawie, a także zapobiegać zamoczeniu uszu podczas kąpieli w domu – można to zrobić za pomocą specjalnych gumowych zatyczek. Wata jest raczej niepolecana, gdyż może zostać w uchu i ciężko będzie nam ją usunąć.

Mycie zębów

Mycie zębów wciąż jest u nas bardzo mało popularne, a stan uzębienia naszych pupilów tragiczny. Pamiętajmy, że zapobieganie odkładaniu się kamienia nazębnego u psa nie tylko ogranicza dla nas późniejsze wizyty i ściąganie kamienia u weterynarza, ale też niweluje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Mycie rozpoczynamy jak najwcześniej, używając specjalnej szczoteczki do zębów i pasty dla psów – dostępnej w sklepach zoologicznych. Jeżeli pies mimo wszystko nie toleruje takiego mycia to stosować możemy specjalne pasty enzymatyczne, rozpuszczające kamień nazębny, dodawane do pokarmu. Początkowo, gdy pies jest młody i ma czyste zęby to myjemy je raz w tygodniu, natomiast jeżeli kamień już występuje to zwiększamy częstotliwość takiego mycia i używamy wyłącznie past enzymatycznych. Bardzo zaawansowany kamień nie nadaje się do takiego usunięcia, musi zrobić to lekarz.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu