Pielęgnacja psa

31.05.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Pielęgnacja psa

Każdy pies niezależnie od typu sierści i rasy wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

Kąpiel

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpiel. Wśród wielu właścicieli psów panuje pogląd, że psa nie powinno się kąpać częściej niż co pół roku. Jest to błędne myślenie. Psu nie zaszkodzą częste kąpiele, jeżeli będziemy używać odpowiednich kosmetyków. Powinniśmy kąpać psa według potrzeby – kiedy jest po prostu przykurzony lub brudny. Kolejnym panującym stereotypem dotyczącym kąpieli psów jest to, że psy najlepiej jest myć szarym mydłem. Jest to niedopuszczalne, psy mają inny odczyn PH niż ludzie i należy stosować kosmetyki przeznaczone tylko dla zwierząt. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór szamponów oraz odżywek dla zwierząt – możemy dobrać kosmetyk do typu sierści (dla psów krótkowłosych, długowłosych, szorstkowłosych, ze skłonnością do kołtunienia itd. oraz uniwersalne) a także do jej koloru. Dostępne są także kosmetyki przeznaczone dla konkretnych ras.

Prawidłowa kąpiel psa nie polega na tym, aby go namoczyć, namydlić szamponem i spłukać – prawidłowo wykonana składa się z trzech faz. W pierwszej fazie pozbywamy się kurzu, błota, piasku itp. Namaczamy psa, następnie możemy użyć uniwersalnego szamponu, po spłukaniu następuje właściwa kąpiel, do której należy użyć szamponu przeznaczonego do konkretnego rodzaju lub koloru sierści. Szampon bardzo dokładnie spłukujemy i nakładamy odpowiednią odżywkę.

Podczas kąpieli należy pamiętać, ze psa spłukujemy ciepłą, a nie gorącą wodą. Zwracamy też uwagę na to, aby dokładnie spłukać szampon i odżywkę, gdyż niektóre psy mają wrażliwą skórę i pozostałości kosmetyków, mogą powodować swędzenie i podrażnienie. Należy uważać, aby woda nie dostała się do uszu.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu