Pielęgnacja psa

17.09.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Pielęgnacja psa

Gdy pies zaczyna się starzeć wymaga odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Nie wszyscy wiedzą jak radzić sobie z niedołężnością czworonoga. Oto kilka podstawowych informacji na temat opieki nad psim seniorem.

Starzenia się psa

Przyjęło się uważać, że pies jest stary gdy ma powyżej 7-8 lat. Oczywiście trzeba brać pod uwagę jego rasę (psy duże żyją krócej od małych). Wiadomo, że starszy pies nie jest już tak ruchliwy i wesoły jak szczeniak. Włosy siwieją, skóra i mięśnie stają się wiotkie, a pies większość dnia przesypia. Często starości towarzyszy szereg schorzeń układu kostno-stawowego, narządów wewnętrznych. Zmysły stają się bardziej otępiałe. Jest to moment, w którym nasz pies potrzebuje zwiększonej uwagi.

Dieta

U psów małych ras zaleca się zmianę karmy po 7 roku życia, u dużych ras po 5. Dieta powinna zaspokoić potrzeby psa i utrzymać go w dobrej kondycji. Ważne aby zwierzę utrzymywało odpowiednią dla rasy masę ciała. Staramy się nie doprowadzić do nadmiernego wychudzenia ani otyłości. Możemy sami przygotowywać psu posiłek w domu lub skorzystać z gotowych karm przeznaczonych dla psów z zaawansowanym wieku. Wybieramy karmy wilgotne lub suchą, którą przed podaniem namaczamy. W niektórych przypadkach zwierzęta mogą wymagać specjalnej karmy leczniczej ze względu na dręczące je schorzenia. Takie rozwiązanie może zasugerować lekarz weterynarii w oparciu o wynik badania pacjenta. Trzeba też pamiętać o tym, by zwierze miało stały dostęp do miski ze świeżą wodą.

Aktywność fizyczna

Wiadomo, że starszy pies nie jest już tak sprawny i ruchliwy jak młode szczenię. Nasz podopieczny może z wiekiem wykazywać coraz większe trudności w poruszaniu. Wejście czy zejście ze schodów może stanowić dla niego nie lada wyzwanie. Jeśli to możliwe, starajmy się znosić zwierzę po schodach. Spacery powinny być regularne ale niezbyt forsowne i długie. Jeżeli nas czworonóg jest otyły i/lub ma problemy z sercem nie wolno zmuszać go na siłę do wysiłku. Jeżeli podczas spaceru przysiada lub kładzie się na trawie, poczekajmy aż wyrówna oddech i nabierze sił. Powinniśmy unikać wychodzenia z podopiecznym podczas upałów. Również deszczowa pogoda nie jest dobra, biorąc pod uwagę problemy reumatyczne przyjaciela.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu