Pielęgnacja psa

29.09.2010
autor:  Magdalena Jagiełło
kategoria:  Pielęgnacja psa

Łupież jest stosunkowo często spotykany u psów. Nierzadko jest objawem chorób skóry, których leczenie powinno być prowadzone przez lekarza weterynarii. Czasem możliwe jest pozbycie się tego problemu we własnym zakresie, przy użyciu prostych środków i zabiegów.

Kiedy do weterynarza?

Łupież połączony z innymi zmianami skórnymi takimi jak wysypka, wyprysk, owrzodzenia, ranki i strupy zawsze powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Podobnie jeżeli łupieżowi towarzyszy świąd skóry. Jeżeli łupież występuje bez innych objawów ale nie udaje się nam go całkowicie zlikwidować w ciągu 1-2 miesięcy, również powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty.

Skąd się bierze łupież?


Łupież jest złuszczonym naskórkiem. Występuje kiedy nie złuszcza się on i regeneruje prawidłowo.

Łupież towarzyszy wielu chorobom skóry o podłożu grzybiczym, alergicznym i hormonalnym. Bardzo często jest oznaką złej, ubogiej w aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe, diety. W takim wypadku zazwyczaj występuje razem ze złym stanem sierści, która jest matowa i łamliwa. Niekiedy za wystąpienie łupieżu odpowiada przesuszenie skóry kosmetykiem użytym do kąpieli psa lub niedobór niektórych witamin. Czasem winę ponosi zbyt suche powietrze w otoczeniu psa.

Jak pozbyć się łupieżu?

Należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy nasz pies jest żywiony prawidłowo. Jeżeli dostaje tanią, niskiej jakości karmę lub resztki ze stołu, to w tym należy upatrywać przyczyn problemu. Zastosowanie karmy bogatej w wysokiej jakości białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe może znacząco poprawić sytuację. Również dodatek dobrej jakości oleju roślinnego (słonecznikowy, kukurydziany) w ilości 1 łyżeczka na 5 kilogramów masy ciała jest dobrym rozwiązaniem. Możemy również zastosować komercyjne suplementy diety przeznaczone do poprawy stanu włosa.

Psa z łupieżem należy kąpać raz lub dwa razy w tygodniu dobrej jakości szamponem przeznaczonym do sierści z łupieżem. Powinien on zawierać substancje łagodzące (np. alantoinę lub pantenol) i keratoplastyczne (np. kwas salicylowy). Odpowiedni kosmetyk bez problemu kupimy u weterynarza.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.5 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu