Pielęgnacja psa

02.08.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Pielęgnacja psa

Zadbany pupil stanowi chlubę każdego właściciela. Dlatego w ich pielęgnację wkładamy całe serce, dużo czasu i kosztów. Jak ograniczyć naszą pracę do minimum, jednocześnie maksymalizując efekty?

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że tak jak u ludzi, tak i u psów pielęgnacja powinna być zabiegiem kompleksowym, wykonywanym regularnie i odpowiednio dobranym do typu włosa i skóry.

Psy gładkowłose to grupa bardzo obszerna, popularna i posiadająca stosunkowo najprostszą do utrzymania w znakomitej kondycji sierść. Z najpopularniejszych ras wymienić tu należy: dalmatyńczyki, boksery, beagle, whippety.

Krótka charakterystyka ich szaty:

  • włosy krótkie, przylegające do ciała;
  • skóra delikatna, podatna na uczulenia i podrażnienia;
  • włosy mają tendencję do głębokiego wbijania się w tkaniny w domu, trudne do usunięcia z ubrań i mebli.

Na ich pielęgnację powinny składać się:

  • regularne czesanie;
  • kąpiele z suszeniem;
  • pielęgnacja uszu i pazurów.

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór narzędzi do pielęgnacji psa – dla tej grupy najlepiej sprawdzają się specjalne psie zgrzebła i gumowe rękawice. Bardzo przydatny jest także furminator – specjalne zgrzebło usuwające martwy włos z sierści.

Czesanie powinno być wykonywane zależnie od kondycji sierści, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu cały pies powinien być uważnie wyczesany. Najlepiej robić to na dworze, gdyż w domu ich sierść jest trudna do sprzątnięcia – wbija się w wykładziny i meble, także trudno usunąć je z ubrań.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu