Pielęgnacja psa

27.07.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Pielęgnacja psa

Psy długowłose są jedną z najbardziej reprezentatywnych grup psów – stanowią piękną ozdobę zarówno w domu, jak i na spacerze. Warunkiem ich pięknego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja, która wymaga od nas dużego nakładu czasu i dużych umiejętności. Z tego też powodu psy te nie są polecane początkującym właścicielom.

Charakteryzują się one długim, delikatnie spływającym włosem, pokrywającym całe ich ciało. Może on być pozostawiony w naturalnym stanie - wtedy przycinane są jedynie końcówki i wycinany włos spomiędzy opuszek, bądź też skracany i wtedy jego pielęgnacja jest mniej wymagająca. Ma on tendencję do kołtunienia się, jeżeli nie jest szczotkowany regularnie – minimum wynosi tu 3 razy w ciągu tygodnia, jeżeli pies codziennie biega dużo w terenie, wówczas jest to konieczne codziennie. Gdy dopuścimy do jego zaniedbania to konieczne będzie ogolenie psa, w przeciwnym razie pod kołtunami skóra odparzy się i może dojść do rozwoju stanu zapalnego, spowodowanego złym przepływem powietrza przy skórze. Długie włosy powodować mogą także problemy z oczami – jest to miejsce, które pielęgnujemy specjalnie, podobnie jak uszy, które często pod wpływem ciężaru włosów są oklapnięte i bez odpowiedniej wentylacji rozwija się w nich zapalenie.

Do najpopularniejszych w obrębie tej grupy ras należą:

  • Chart afgański;
  • Briard;
  • Skye Terrier;
  • Lhasa Apso;
  • Shih Tzu;
  • Yorkshire Terrier.

Do czesania takich psów używamy grzebienia, bądź też szczotki bez kulek na końcu. Przy czesaniu zawsze musimy upewnić się, że nie ominęliśmy żadnego miejsca i zrobiliśmy to dokładnie. Szczególnie dokładnie czeszemy psa przed kąpielą, gdyż kołtuny pozostawione do kąpieli, po niej będą niemożliwe do rozczesania i będą musiały zostać obcięte.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu