Pielęgnacja psa

26.10.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Pielęgnacja psa


Jak karmić?

Najprostszym sposobem karmienia jest karmienie butelką ze smoczkiem. Większość butelek posiada miarki, co umożliwia dokładne dozowanie porcji oraz kontrolę odpojenia młodych. Smoczki powinny być jak najmniejsze z otworem, przez który pokarm uwalnia się stopniowo – po kropelce. Najwygodniej jest zaopatrzyć się w specjale butelki do karmienia szczeniąt lub kociąt zaopatrzone w smoczki odpowiednie do ich malutkich pyszczków.

Rozpoczynając karmienie można wycisnąć pierwszą kropelkę pokarmu na wierzchołek smoczka i wsunąć go maluchowi do pyszczka lub zwilżyć nią wargi. To powinno zachęcić go do ssania. Butelkę należy trzymać w taki sposób aby uchronić oseska przed połykaniem powietrza. Nigdy nie należy wyciskać mleka z butelki do pyszczka, bo może to doprowadzić do zachłyśnięcia, a w konsekwencji nawet do zapalenia płuc.

Alternatywą dla karmienia butelką może być karmienie strzykawką. Strzykawkę z odmierzoną porcją pokarmu wsuwamy w kieszeń policzka i powoli naciskamy tłoczek jednocześnie kontrolując odruch połykania. Gwałtowne wciśnięcie tłoczka, podobnie jak przy wyciskaniu mleka z butelki, stwarza niebezpieczeństwo zachłyśnięcia.

Po każdym karmieniu butelka ze smoczkiem lub strzykawka muszą być dokładnie umyte i wyparzone.

Po około 3-4 tygodniach możne zacząć zachęcać młode do pobierania stałego pokarmu. Początkowo stały pokarm stosuje się jako dodatek po nakarmieniu preparatem mlekozastępczym. W kolejnych dniach zmniejsza się ilość preparatu mlekozastępczego na rzecz pokarmu stałego. Dla ułatwienia gryzienia stały pokarm można namaczać, początkowo w preparacie mlekozastępczym, a później w przegotowanej wodzie.

Pielęgnacja

W pierwszych tygodniach życia maluchy nie potrafią same oddawać moczu ani kału. W normalnych sytuacjach procesy te stymuluje matka poprzez wylizywanie okolicy odbytu i narządów płciowych. Opiekując się osieroconymi młodymi możesz naśladować te czynności poprzez pocieranie okolicy krocza wacikiem zwilżonym ciepłą wodą. Czynność tę należy powtarzać po każdym posiłku, aż do osiągnięcia przez maluchy 3 tygodni.

Pierwsze tygodnie życia nie są proste ani dla osieroconych maluchów ani dla ich opiekunów. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu i determinacji mogą zakończyć się pełnym sukcesem.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu