Pielęgnacja psa

26.10.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Pielęgnacja psa

Obserwowanie narodzin i dorastania szczeniąt czy kociąt zawsze sprawia nam wiele radości. Czasem jednak zdarzają się sytuację, w których człowiek musi przejąć obowiązki psiej czy kociej mamy. Aby sprostać temu wyzwaniu trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Odpowiednia temperatura

Szczególnie ważne podczas pierwszych dni życia maluchów jest utrzymanie odpowiedniej temperatury otoczenia. Trzeba pamiętać o tym, że zarówno szczenięta jak i kocięta w pierwszych dniach życia nie są w stanie utrzymać wewnętrznej temperatury ciała na odpowiednim poziomie. Zwykle o komfort cieplny maluchów dba ich matka, ogrzewając je własnym ciałem. W momencie kiedy mamy do czynienia z sierotkami, na nas spoczywa ta odpowiedzialność.

W pierwszym tygodniu życia optymalna temperatura otoczenia dla noworodków wynosi 30-32˚C. Najprościej jest ją osiągnąć poprzez ułożenie młodych w kartonowym pudełku ustawionym w ciepłym i nie narażonym na przeciągi miejscu. Dobrze jest wymościć spód pudełka kocykiem lub ręcznikami. Innym sposobem jest włożenie na spod gniazda , pod kocyk czy ręcznik, termoforu lub plastykowych butelek z ciepłą wodą (wodę trzeba wymieniać co ok. 3 godziny).

Przez kolejne 3 tygodnie temperaturę obniża się stopniowo do 24oC. Ważne jest żeby zmiany temperatury nie były zbyt gwałtowne. Po upływie 4 tygodni szczenięta/ kocięta są już w stanie same utrzymywać stałą temperaturę ciała. Jednak nadal należy chronić je przed przeciągami.

Czym karmić?

Pierwszym pokarmem dla noworodków jest oczywiście mleko matki. W przypadku braku matki najkorzystniejszym rozwiązaniem jest znalezienie innej karmiącej suki lub kotki. W praktyce jednak często okazuje się to bardzo trudne.

Dobrym rozwiązaniem są komercyjne preparaty mlekozastępcze dla zwierząt lub pokarm przygotowywany w domu. Poniżej podaje przykładowy przepis na preparat mlekozastępczy dla szczeniąt i kociąt do przygotowania w domu.

Szczenięta:
120 ml – mleko krowie
120 ml – woda
2-4 – żółtka jaja kurzego
1-2 – łyżeczki oleju roślinnego
1000 mg – węglanu wapnia

Kocięta:
90 ml – mleko skondensowane
90 ml – woda
120 ml – jogurt naturalny
3-4 – żółtka jaja kurzego

Wygodniej jest skorzystać z komercyjnych preparatów mlekozastępczych, które składem są bardziej zbliżone do składu mleka suki czy kotki. Przygotowuje się je wg przepisu podanego przez producenta (najczęściej rozrabia z wodą i podgrzewa).

Szczenięta przez pierwszy tydzień karmi się 4-5 razy na dobę, a przez kolejne 3 tygodnie 3-4 razy, kociaki powinny dostać o jeden posiłek więcej. Dobrym sposobem jest wcześniejsze przygotowanie większej ilości pokarmu (np. na 24 godziny) i dzielenie jej na mniejsze porcje do każdego karmienia. Należy jednak pamiętać by przygotowaną mieszankę przechowywać w lodówce, w przeciwnym razie stanie się ona doskonałą pożywką dla bakterii. Bezpośrednio przed podaniem pokarm musi zostać podgrzany do temperatury zbliżonej do temperatury ciała osesków, tj. około 37˚C.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu