Pielęgnacja psa

11.06.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Pielęgnacja psa


Tak przygotowani możemy rozpocząć kąpiel:

Zamykamy się z psem w łazience (mokre psy mają tendencję do uciekania w najmniej odpowiednim momencie). Na dno wanny kładziemy przygotowany antypoślizgowy dywanik. Sprawdzamy temperaturę wody (najlepiej zrobić to łokciem lub wewnętrzną stroną przedramion – woda powinna być ciepła ale w żadnym wypadku nie gorąca). Wkładamy psa do wanny, do uszu wkładamy watę.

Kąpiel rozpoczynamy od dokładnego namoczenia sierści zaczynając od szyi i grzbietu przez boki i brzuch na nogach  i ogonie skończywszy. Na mokrą sierść nanosimy szampon (ewentualnie po rozcieńczeniu jeżeli takie jest zalecenie producenta) w tej samej kolejności. Po wmasowaniu szamponu pozostawiamy go na 3-5 minut a następnie spłukujemy (również z zachowaniem wspomnianej kolejności). Po umyciu tułowia, nóg i ogona możemy umyć głowę psa uważając aby szampon i woda nie dostał się do oczu i nosa. Najlepiej mycie głowy ograniczyć do czoła, policzków i okolic uszu. Odżywkę nanosimy w identyczny sposób jak szampon, również pozostawiając ją na sierści przez 3-5 minut i tak samo spłukujemy. Wyjątek stanowi odżywka bez spłukiwania którą należy pozostawić na sierści zwierzęcia. Jeszcze w wannie możemy wstępnie osuszyć psa ręcznikiem, jednak zarówno teraz, jak i podczas dalszego suszenia nie należy sierści wycierać i trzeć, a jedynie delikatnie wyciskać przy użyciu ręcznika. Zapobiega to splątaniu i tworzeniu kołtunów. Podobnie, przed wyjęciem z wanny można pozwolić psu otrzepać się z nadmiaru wody. Jeżeli chcemy zapobiec otrzepywaniu się psa w niedogodnym dla nas miejscu należy przytrzymać go za skórę na szyi.

Po wyjęciu psa z wanny wykorzystujmy pozostałe ręczniki do osuszenia psa, po czym możemy przystąpić do suszenia przy użyciu suszarki. Podczas suszenia powinniśmy uważać aby wylot powietrza nie znajdował się zbyt blisko skóry i operować nim tak, aby powietrze docierało do podszerstka oraz części włosa położonej przy skórze (w razie potrzeby wspomagamy się grzebieniem, którym unosimy poszczególne pasma sierści).

Na koniec należy zapamiętać, że psy po zakończeniu kąpieli często dostają „małpiego rozumu” biegają po całym mieszkaniu, skaczą i szczekają. Pozostaje nam mieć nadzieję, iż w ten sposób cieszą się, że znowu są czyste).


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu