Pielęgnacja psa

11.06.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Pielęgnacja psa

Kąpiel jest jedną z tych czynności pielęgnacyjnych które nieodparcie kojarzą się z bałaganem, zamieszaniem, zalaną łazienką i sporą ilością czasu jaki trzeba im poświęcić. Zapoznanie się z kilkoma przydatnymi informacjami pozwoli wykapać psa szybko i sprawnie, oszczędzając jemu i nam niepotrzebnego stresu.

Przed wykąpaniem psa musimy:

  • Wybrać szampon i odżywkę odpowiednią do wieku oraz rodzaju i koloru sierści. Inne szampony stosuje się kąpiąc szczenię, inne u psów dorosłych. Podobnie posiadanie psa o długich włosach (golden retriver, spaniel) wymaga wybrania innego szamponu i odżywki niż u psa szorstkowłosego (foksterier) czy posiadającego puszystą sierść (chow-chow, samoyed) z obfitym podszerstkiem. Jeżeli posiadamy mieszańca i chcemy dla niego dobrać właściwe kosmetyki powinniśmy rozchylić sierść i zobaczyć czy oprócz długich włosów (włosów okrywowych) widzimy jeszcze krótsze, cienkie i delikatne (podszerstek).
  • Przygotować dwa kawałki waty którymi zatkamy uszy psa aby zabezpieczyć je przed dostaniem się wody.
  • Przygotować odpowiednio duży ręcznik (lub kilka ręczników jeżeli kąpiemy dużego psa) oraz suszarkę a także antypoślizgowy dywanik którym wyłożymy dno wanny lub brodzika.
  • Przed kąpielą psa należy wyprowadzić na dłuższy spacer – wykąpany pies nie może wychodzić z domu do czasu aż zupełnie wyschnie. Ponadto odpowiednia porcja ruchu sprawi, że łatwiej zniesie zabiegi pielęgnacyjne.
  • Dzień przed kąpielą trzeba dokładnie wyczesać psa (szczególnie długowłosego) ponieważ skołtuniona sierść po zmoczeniu i wysuszeniu plącze się jeszcze bardziej i może okazać się że jedynym sposobem na pozbycie się kołtuna nie usuniętego przed kąpielą jest jego wycięcie.

1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu