Pielęgnacja psa

08.09.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Pielęgnacja psa

Ciążą u suki trwa przeważnie 63 dni. Jest to czas, który odpowiedzialny właściciel powinien wykorzystać na przygotowanie swojej podopiecznej do porodu. Ten artykuł będzie poświęcony wyłącznie opiece i pielęgnacji suki w tym szczególnie dla niej okresie.

Szczepienie i odrobaczanie

Zabiegi takie jak szczepienie czy odrobaczanie powinno być załatwione jeszcze przed pokryciem suki. Jeżeli zapomniałeś o tym postaraj się jak najszybciej zabrać podopieczną do weterynarza aby uzupełnił brakujące szczepienia. Koniecznie poinformuj lekarza o fakcie pokrycia suki, gdyż nie wszystkie preparaty nadają się dla ciężarnych (z tego powodu szczepi się suki na 2-3 tygodnie przed kryciem). Im później wykonane szczepienie tym mniejsze szanse, że zwierzę zdąży wytworzyć odpowiednio wysokie miano przeciwciał.

Odrobaczanie powinno być wykonane dwa tygodnie przed pokryciem, kolejne – na dwa tygodnie przed terminem porodu oraz po porodzie. Należy też pozbyć się pasożytów zewnętrznych takich jak pchły, wszy i kleszcze. Ale uwaga! – większość preparatów dostępnych w naszym kraju nie nadaje się dla suk ciężarnych, więc zamiast kupować je na targu poproś o nie swojego weterynarza.

Żywienie

Bardzo istotne jest odpowiednie żywienie przyszłej mamy. Od 3 tygodnia ciąży należy zwiększać dzienną dawkę pokarmową średnio o 25-50% (jest to uzależnione m.in. od ilości rozwijających się płodów). Suka musi otrzymywać pełnowartościową karmę, bogatą w wysokiej jakości białko. Ponadto w zbilansowanej dawce pokarmowej muszą znaleźć się witaminy i minerały. Najprościej jest skorzystać z gotowych karm suchych lub wilgotnych stworzonych specjalnie dla suk ciężarnych i karmiących. Jeśli jednak chcesz przygotowywać posiłek dla swojej pupilki w domu, powinieneś dowiedzieć się więcej na temat żywienia psów (zachęcam do przeczytania artykułu „Żywienie suk w okresie ciąży”).

Pamiętajmy, że w miarę postępującej ciąży, suczce zwiększa się nie tylko apetyt, ale też pragnienie. Dlatego zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody. Poza tym rozwijające się płody zajmują coraz więcej miejsca w macicy, która uciska na pęcherz moczowy i żołądek. Z tego powodu karmienie powinno być podzielone na mniejsze porcje kilka razy dziennie (np. 3-4), a spacery na załatwienie potrzeb fizjologicznych częstsze.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu