Pielęgnacja psa

20.08.2010
autor:  Magdalena Jagiełło
kategoria:  Pielęgnacja psa

Choroby zębów i przyzębia są jednymi z najczęściej diagnozowanych u psów. Główny problem stanowi odkładanie się kamienia nazębnego i wynikające z tego paradontoza i zapalenie dziąseł. Poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne możemy zapobiegać rozwojowi chorób jamy ustnej.

Skąd bierze się kamień nazębny u psa?

Kamień odkłada się na zębach na skutek mineralizacji (czyli wysycania solami wapnia) płytki bakteryjnej (osadu). Osad jest wynikiem obecności bakterii które żywią się resztkami jedzenia. Odkładanie osadu jest najintensywniejsze na policzkowej stronie zębów trzonowych oraz na kłach. Mineralizacja następuje w różnym tempie, dużą rolę odgrywa tutaj predyspozycja osobnicza danego psa. Niektóre psy mają wrodzona skłonność do odkładania się kamienia.

Czym grozi odkładanie się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny jest główną przyczyną odoru wydobywającego się z pyska psa. Duża ilość kamienia powoduje stan zapalny dziąseł i paradontozę. Nie leczona paradontoza skutkuje utratą zębów. Dodatkowym zagrożeniem jest możliwość migracji bakterii znajdujących się w osadzie nazębnym do różnych tkanek organizmu, w tym zastawek serca.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Najlepszą metodą jest regularne szczotkowanie zębów psa. Częstotliwość uzależniona jest od tempa odkładania płytki bakteryjnej. Niektóre psy wymagają szczotkowania 3 razy w tygodniu, innym wystarczy umyć zęby co tydzień.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych gryzaków z gumy bądź sznurka. Ich skuteczność uzależniona jest jednak od intensywności i czasu zabawy nimi.

Różnego rodzaju pasty, żele i płyny aplikowane do jamy ustnej psa mają ograniczoną skuteczność. Mogą one jedynie w znikomym stopniu ograniczyć odkładani kamienia jeżeli nie połączy się ich ze szczotkowaniem, bądź stosowaniem dobrej jakości gryzaków.

Najistotniejsze jest mechaniczne usunięcie płytki bakteryjnej zanim wysyci się ona solami wapnia. Jedyną metodą usunięcia zmineralizowanej płytki jest czyszczenie zębów u lekarza weterynarii. Planując taki zabieg należy wybierać gabinet dysponujący polerką. Niewypolerowanie zębów po usunięciu kamienia skutkuje odkładaniem się płytki, wielokrotnie szybszym, niż przed zabiegiem.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu