Pielęgnacja psa

18.10.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Pielęgnacja psa


Sterylizacja

Jest to najefektywniejsza i jednocześnie bezpieczna metoda kontroli rozrodu u suk. Polega na otwarciu jamy brzusznej i usunięciu macicy wraz z jajowodami i jajnikami. Jak każdy zabieg wiąże się ona z pewnym ryzykiem, które to związane jest przede wszystkim ze stosowaniem narkozy. Ryzyko to można ograniczyć jednak do minimum wykonując przed zabiegiem odpowiednie badania, które ocenią skłonność do takiego ryzyka. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie suki do zabiegu – głodówka i odpowiedni okres cyklu – najlepiej wykonać ją 2-3 miesiące po cieczce. Ważny jest także wiek zwierzęcia przeznaczonego do zabiegu – tutaj zdania autorów są bardzo podzielone. W USA przeprowadza się sterylizację tzw. pediatryczną – u szczeniąt. Eliminuje ona ryzyko wystąpienia u nich później guzów gruczołu sutkowego, jednak jednocześnie zwiększa ryzyko nietrzymania moczu. W Europie najczęściej praktykowana jest sterylizacja po pierwszej cieczce – ona także zmniejsza ryzyko guzów gruczołu mlekowego, jednak nie eliminuje ich całkowicie. Bez względu jednak na wiek suczki w momencie zabiegu wyklucza ona wystąpienie u nich w przyszłości ropomacicza bądź też ciąży urojonej. Wadą sterylizacji jest większa skłonność do tycia u suk jej poddanych, jednak dzięki dostępności dużej ilości karm o obniżonej kaloryczności przestaje to być przeszkodą do jej wykonania.

Wybór odpowiedniej dla naszej suczki metody zapobiegania niepożądanej ciąży należy do nas, więc podejmijmy go mądrze, podpierając naszą decyzję odpowiednimi argumentami.

Kastracja psów

Kastracja psów jest zabiegiem mniej skomplikowanym niż sterylizacja u samic, jednak także wiąże się ona z narkozą. Najlepszym wiekiem do wykonania tego zabiegu jest 7-12 miesiąc życia psa, gdy jest on już odpowiednio rozwinięty. Najczęstszym powodem poddawania psów kastracji jest niewątpliwie zmiana ich temperamentu – samiec staje się mniej agresywny i mniej skłonny do włóczęgostwa. Eliminujemy tym zabiegiem także ewentualny rozwój zmian nowotworowych w obrębie narządów płciowych, a także problem przerostu prostaty.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu