Pielęgnacja psa

18.10.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Pielęgnacja psa

Sezon rozrodczy u suk występuje dwukrotnie w ciągu roku i podczas każdego z nich obserwujemy tylko jeden cykl rujowy. W czasie tego cyklu u suki występuje cieczka i jest ona zdolna do zajścia w ciążę.

Problemem w unikaniu nieplanowanych ciąży jest u suk nie długość czy częstotliwość występowania rui, jednak to iż często czas trwania i nasilenie objawów behawioralnych i zewnętrznych są różne u poszczególnych suk i mają różną długość. Dlatego też wielu właścicieli decyduje się u suk nie przeznaczonych do rozrodu zahamować występowanie cieczki i w ten sposób zabezpieczyć ją przed niechcianą ciążą. Wykorzystać w tym celu można antykoncepcję hormonalną bądź też zdecydować się na radykalną metodę chirurgiczną – sterylizację.

Antykoncepcja hormonalna

Najczęściej stosowana jest w formie trwałego blokowania rui poprzez regularne podawanie preparatów farmakologicznych, które to rozpocząć należy w fazie ano estrus cyklu. Moment ten ustala lekarz weterynarii po wcześniejszej analizie przebiegu cyklu u suki. Niewątpliwą zaletą metody farmakologicznej jest jej odwracalność, jednak pamiętajmy także, że nie są to preparaty obojętne zdrowiu. W większości są one progestagenami, które to powodować mogą wzrost masy ciała, stymulować rozwój zmian rozrostowych i nowotworowych w gruczole mlekowym oraz zmiany w miejscu iniekcji. Nie są one także wskazane u niektórych suk – bezwzględnym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest cukrzyca bądź tez patologiczne zmiany w endometrium – takie suki powinny zostać wysterylizowane.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu