Opieka i wychowanie psa

08.08.2010
autor:  Rafał Mikołajski
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Psy używają swoich zmysłów do postrzegania świata. To dzięki nim zdobywają informacje o otaczającym ich świecie. Jak więc działa psi słuch i węch?

Słuch

Psie oko ma bardzo podobna budowę anatomiczną jak oko ludzkie. Zbudowane jest więc z rogówki, źrenicy, siatkówki i soczewki. Mimo takiej samej budowy narządu, psy inaczej odbierają rzeczywistość niż ludzie. Obraz w oczach psa nie zawiera kolorów oraz pozbawiony jest ostrych konturów. U naszych pupili istotniejsza jest widzialność w przyciemnionym świetle niż duża ostrość. Często zadawane pytanie: jak widzą psy, spotka się z odpowiedzią, iż widzą one w czarno-białych barwach. Jest to prawda, ale dodać możemy jeszcze, że psy odróżniają kolor niebieski i żółty.

Największą różnicą między człowiekiem, a psem jest szerokość i głębokość pola widzenia, która uwarunkowana jest szerszym ułożeniem oczu.

Słuch

Słuch u psów spełnia większa rolę niż wzrok. To dzięki niemu psy lokalizują i identyfikują inne psy oraz dźwięki jakie wydają. Psy słyszą dużo lepiej niż ludzie. Potrafią rozróżniać dźwięki dwa razy wyższe niż te, które słyszy człowiek. Psy słyszą dźwięki nawet z odległości 250 m.

Zdolność słyszenia u psów zależy gównie od rasy. Duże psy słyszą dźwięki niższe dzięki dużym uszom, natomiast małe pieski słyszą dźwięki o dużej częstotliwości. U szczeniąt proces przetwarzania dźwięków jest długotrwały. W trzecim miesiącu życia, uszy psa powoli się otwierają. Potrzeba jednak jeszcze około miesiąca, aby słuch się w pełni wykształcił. Proces słyszenia jest procesem bardzo skomplikowanym i dość trudnym do opisu i analizy.

Węch

Do interpretacji świata i bodźców psy używają nosa. To dzięki receptorom które znajdują się w tym narządzie pies poznaje świat obwąchując ludzi lub inne zwierzęta. Psy maja różne powierzchnie nosa zależne od gatunku, chodź to nie wpływa w żaden sposób na odbiór zapachu.

Jeśli chodzi o siłę nosa mało zwierząt może konkurować z psem. Dowiedziono, że pies potrafi wyczuć zapach, który jest rozcieńczony aż 100 razy w stosunku do tego, który wyczuwa człowiek.

Jak już wiemy węch jako zmysł jest niezmiernie ważny dla psa, to też natura wyposażyła go nie w jeden ale dwa narządy służące do wykrywania zapachów. Pierwszy to oczywiście nos natomiast drugi to narząd parzysty znajdujący się na przegrodzie nosowej. Dochodzi tam parę nerwów i ma ono zakończenie w podniebieniu. W kotów występuje zjawisko zwane flehmen czyli smakowanie powietrza, narząd ten podobnie jak u kotów używany jest przez psy. Funkcje nosa psa, są bardzo zbliżone do ludzkich. Ogrzewa on i zwilża powietrze, a taka obróbka pozwala na lepsze wyłapanie molekuł zapachowych.

Zmysły są bardzo istotne dla psa, bez nich nie mógłby sobie poradzić w otaczającym go świecie. Węch, słuch i wzrok wpływają na siebie i wzajemnie się uzupełniają.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.3 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu