Opieka i wychowanie psa

25.07.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Opieka i wychowanie psa


100% marchewki

O ile w wychowaniu psa należy się posługiwać pozytywnymi i negatywnymi bodźcami, o tyle przy nauce nowych komend i czynności stosować należy tylko pozytywne wzmocnienia. Stosowanie kar za niewykonanie polecenia, którego pies jeszcze nie zna jest najgorszym błędem popełnianym w szkoleniu. Z drugiej strony pies musi wiedzieć że coś wykonuje dobrze lub źle. Dlatego od szczeniaka należy stosować dwa podstawowe zwroty. Dobrze („dobrze”, „dobry pies”, „tak”) i „nie”. Przy czym „nie” (lub „źle”) nie powinno być wypowiadane tonem karcącym. Jest to jedynie sygnał dla psa, że dana czynność nie jest wykonywana poprawnie i ma próbować dalej. Zwrotu „nie” nie należy stosować do karania psa. Zwrot „dobrze” musi być wypowiadany w taki sposób aby pies odebrał to jako pochwałę. W czasie nauki należy w sposób przesadny i entuzjastyczny chwalić psa kiedy wykona jakieś polecenie. „Dobrze” jest obowiązkowe (jako informacja dla psa), ale nie wystarczające. Psa trzeba wynagrodzić za każde wykonane polecenie. Pogłaskać, pobawić się z nim kilka sekund ulubioną zabawką, dać smakołyk. Nagroda powinna taka jaką pies najbardziej lubi. W chwili kiedy pies dobrze pozna daną komendę ale nie wykona jej na rozkaz możemy zastosować wzmocnienie negatywne. Nie wcześniej.

Mów wyraźnie, oszczędzaj gardło

Komendy wypowiadamy normalnym tonem. Zawsze dążymy do tego aby pies wykonał daną komendę. Jeżeli nie jest w stanie wykonać nowego polecenia należy odłożyć je na później i wydać komendę którą pies zna a następnie nagrodzić psa. Nie ma potrzeby wypowiadania  komendy kilkanaście razy. W czasie nauki wydajemy komendę kilka razy i zawsze powtarzamy razem ze słowem „dobrze” kiedy pies wykona daną czynność. Komendy które pies zna wydajemy najwyżej dwa razy. Na początku szkolenia dla jednej komendy używamy jednego słowa i jednego gestu. Nie wypowiadamy kilku komend na raz. Zdanie „Nie stój tak tylko chodź tutaj” pies rozumie jako cztery komendy: NIE, STÓJ, TAK i CHODŹ TUTAJ.

Zawsze bądź cierpliwy i konsekwentny

Szkoląc psa zawsze trzeba być cierpliwym, nie denerwować się, gdyż nasze zdenerwowanie udziela się psu. Znane psu komendy należy egzekwować za każdym razem w trosce o autorytet w oczach psa. Posłuszeństwo obowiązuje psa wszędzie. Ćwiczyć z psem trzeba w różnych miejscach celowo zmieniając otoczenie a w późniejszej fazie prowokując sytuacje (inne psy, ruch uliczny) odwracające uwagę psa.


//1 1 2 3
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu