Opieka i wychowanie psa

28.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Stając się posiadaczami pierwszego w życiu psa, często nie czujemy się „na siłach” wychować go i szkolić samodzielnie.

Na rynku działa wiele szkół. Nie wszystkie są odpowiednie dla naszego psa. Skorzystanie z usług niektórych może skutkować poważnymi problemami z zachowaniem i psychiką naszego psa. Zwracając uwagę na kilka aspektów bez problemu dokonamy wyboru tej właściwej.

Kiedy zdecydować się na szkołę dla swojego psa?

Zapisać psa na szkolenie powinniśmy wtedy, kiedy nie mamy doświadczenia w wychowaniu psa. Kiedy nasz pies sprawia problemy wychowawcze z którymi nie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić. Kiedy możemy wyszkolić swojego psa sami, ale nie możemy mu zapewnić kontaktu z innymi psami. Jeżeli posiadamy szczenię, powinniśmy je zapisać do przedszkola dla szczeniąt. Ma to kolosalny wpływ na właściwą socjalizację. Jeżeli planujemy szkolenie specjalistyczne (sportowe, użytkowe, obronne) również powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły?

Przede wszystkim na opinię o danej szkole lub szkoleniowcu. Wiele osób świetnie szkoli swoje psy, nie radzi sobie jednak z przekazywaniem wiedzy ludziom. Podobnie są szkoleniowcy którzy pięknie potrafią „zaczarować” klienta w momencie zapisów, jednak nie przekłada się to na efektywność nauki. Warto w celu zdobycia opinii wykorzystać fora internetowe, biorąc poprawkę na fakt, że szkoleniowcy często z nich korzystają.

Kolejnym aspektem jest elastyczność osoby prowadzącej zajęcia i jej wiedza. Są na rynku szkoły szkolące według jednej metody. Zazwyczaj prowadzone są przez byłych pracowników policji, lub osoby które wykupiły licencję na użytkowanie metody szkoleniowej opracowanej na zachodzie. Szkolą one wszystkie psy jednakowo co jest podstawowym i często popełnianym błędem. Dobry szkoleniowiec potrafi indywidualnie podejść do każdego psa i każdego właściciela. Powinien zdawać sobie sprawę m.in. ze specyfiki danej rasy.

Wybierając szkolenie sportowe powinniśmy sprawdzić, czy psy szkolone przez daną osobę startują w zawodach. Wiele osób oferuje szkolenia specjalistyczne nie posiadając żadnego praktycznego doświadczenia w tej dziedzinie.

W dalszej kolejności zwracamy uwagę na liczebność grupy. Jedna osoba nie jest w stanie skutecznie prowadzić grupy większej niż 6 osób. W przypadku szczeniąt psów może być trochę więcej.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu