Opieka i wychowanie psa

04.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Dokonaliśmy już wyboru rasy i płci psa. Wybraliśmy hodowlę oraz szczeniaka. Znamy już termin odbioru pieska. Przed jego odebraniem powinniśmy spokojnie zastanowić się, czy przygotowaliśmy wszystko, co będzie nam potrzebne, kiedy szczeniak zamieszka z nami. Rozentuzjazmowani perspektywą posiadania psa musimy również pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności związanych z zakupem.

Niezbędne akcesoria

Zanim szczeniak pojawi się w domu powinniśmy skompletować dla niego wyprawkę. Obowiązkowo powinny się w niej znaleźć miski na jedzenie i wodę, smycz i obroża oraz posłanie. Dobrym pomysłem jest zakup siatkowego kojca, który można rozstawić w pokoju. Koniecznie należy kupić zabawki. Powinno być ich kilka, aby szczeniak nie nudził się w czasie naszej nieobecności. Kolejnym przydatnym zakupem jest spray przeciwko obgryzaniu przedmiotów. Używamy go do zabezpieczanie mebli, dywanów i kabli elektrycznych przed niszczycielskimi zapędami szczenięcia. Jeżeli planujemy uczyć psa załatwiania się na gazety, powinniśmy zgromadzić ich odpowiedni zapas. Dobrym rozwiązaniem są specjalne podkłady dla szczeniąt. Chłoną one mocz nieporównywalnie lepiej niż papier gazetowy. Oczywistym zakupem jest karma. Dobry hodowca zazwyczaj wyposaża szczeniaka w kilkudniowy zapas karmy którą podawał pieskowi. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie takiego samego pokarmu na początkowy okres pobytu psa w nowym domu. Ewentualnej zmiany rodzaju pożywienia, możemy dokonać po tygodniu. Pamiętać przy tym należy, aby nowy produkt wprowadzać stopniowo, mieszając z dotychczas stosowanym. Przejście z jednego rodzaju na drugi powinno trwać około tygodnia.

Przygotowanie mieszkania

Mieszkanie w którym zamieszka mały piesek powinno być odpowiednio przygotowane. Należy uniemożliwić psu dostęp do wszelkich chemikaliów, kabli elektrycznych oraz potencjalnie szkodliwych roślin doniczkowych. Pochować trzeba wszystkie luźne przedmioty znajdujące się w zasięgu psa, takie jak ładowarki, piloty, klucze czy gazety. Do czasu kiedy pies podrośnie lepiej zrezygnować z obrusów które pies może chwycić i ściągnąć ze stołu. Schody lub balkon również powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli w mieszkaniu w przeszłości przebywał pies chory na chorobę zakaźną, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który określi kiedy można wprowadzić szczenię lub zastosuje odpowiednią immunoprofilaktykę.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu